Nazwa: |
Boba Jazz Band |
BJB |
|
Data powstania: |
1991 |
Zespół jazzu tradycyjnego utworzony w 1991 r. w Krakowie[1]. Według innych źródeł było to w kwietniu 1990 r. z inicjatywy Jana Boby i Marka Rosnera[2]. Grupa powstała z ex-członków innych formacji dixielandowych[1]. Jej skład tworzą dwa pokolenia krakowskich muzyków, co stanowi ważny czynnik rozwoju zespołu, decydujący o jego sile i ekspresji podczas licznych występów. Są to: Jan Boba – pf., lider, Władysław Grochot – tr., voc., Mariusz Oleksa – tbn., voc., Janusz Nowotarski – cl., sxf., Jerzy Marek Rosner – g., bjo., oraz bracia Jan Nowak – bg., voc. i Aleksander Nowak – dr. Od czterech lat zespół współpracuje z wokalistką jazzową Katarzyną Radwańską i amerykańskim piosenkarzem Ronem Ringwoodem.
Swój repertuar opiera na stylach jazzu tradycyjnego, zwłaszcza standardach ery Swingu, zaczerpniętych z twórczości takich gwiazd jazzu, jak Duke Ellington czy Count Basie, a także na największych przebojach orkiestry Glenna Millera. Nie stroni od wykonywania muzyki rozrywkowej i tanecznej, prezentując wszystkie tańce latynoamerykańskie oraz najpiękniejsze światowe evergreeny rodem z musicalu i filmu. W specjalnym bloku programowym pt. „Happy Jazz” można usłyszeć utwory współczesnych twórców, zaaranżowane w oryginalny sposób, w których pobrzmiewają echa muzyki ludowej.
Wystąpił na wielu dużych festiwalach jazzowych – polskich, jak Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka-Old Jazz Meeting” w Iławie (2002 r.) i zagranicznych, zwłaszcza niemieckich (m.in. z Big Mamą), jak: SWF1 Dixieland Festival w Europa-Park czy organizowany w Dreźnie największy festiwal jazzu tradycyjnego w Europie. W maju 2005 r. pojawił się w Sacramento (USA) na największym festiwalu jazzu tradycyjnego na świecie. Grał obok takich sław europejskiego jazzu, jak: Chris Barber, Acker Bilk, Rod Mason, Monty Sunshine (wspólna płyta) i legendarna Glenn Miller Orchestra.
Wziął udział w kilku programach TV, m.in.: w musicalu Wieczór w Luisianie z udziałem takich artystów, jak: Jan Machulski, Jan Nowicki i Danuta Rinn, w benefisie Jana Boby w Teatrze STU oraz w programie prezentującym piosenki Henryka Warsa, a zrealizowanym w Piwnicy Pod Baranami. Od maja 2001 r. stale koncertuje w najstarszej krakowskiej restauracji, a zarazem w miejscu cyklicznych spotkań z jazzem – w Wierzynku[2]. Koncertował za granicą, m.in. w Szwecji, Belgii, Niemczech, Francji, Holandii, Rosji i na Ukrainie[1].
Na dorobek fonograficzny Boba Jazz Band składa się osiem albumów kompaktowych i trzy kasety, w tym jedna dla dzieci. Zespół zadebiutował płytą koncertową pt. Everybody Loves My Baby (1996 r.). W latach 1997–1998 ukazały się nagrane w Hamburgu w klubie „Studienhaus” dwa kolejne albumy koncertowe, w tym jeden nagrany z Monty Sunshine’em. W roku 2000 w Studio S-5 Radia Kraków zostały zarejestrowane następne dwa albumy. Upamiętniały dwa jubileusze: 10-lecie istnienia zespołu oraz 100-ną rocznicę urodzin Louisa „Satchmo” Armstronga, jednego z najwybitniejszych jazzowych tradycjonalistów. Rok 2001 zaowocował nagraniem piosenek z programu TVP 2 pt. Wieczór w Louisianie w krakowskim Studio Łęg. Po sześciu kolejnych płytach live ukazał się nagrany z Katarzyną Radwańską album studyjny pt. C’est si bon (2003 r.), zawierający utrzymane w konwencji jazzowej utwory taneczne (m.in.: As Time Goes By, Buona Sera Signorina). Jeszcze tego samego roku pojawił się nieoczekiwany album pt. Jam Session, będący dość przypadkową rejestracją wspólnego koncertu BJB i Valerie Scott (m.in. chórki u Micka Jaggera), jaki odbył się w legendarnym Jazz Club Hannover[2].
1. |
|
2. |
|
3. |
http://www.boba-jazz-band.pl/ |