Nazwa: |
Czerwie |
Data powstania: |
2000 |
Nazwa pochodzi od tytułu wiersza Charlesa Baudelaire’a. Zespół Czerwie powstał w 2000 r. na wiejskim pikniku w Roczynach koło Andrychowa w Beskidzie Małym, skąd pochodzi czterech z pięciu członków zespołu, który na stałe związał się z Krakowem. Od tamtej pory przechodził wiele zmian personalnych. Obecnie tworzą go: Wojciech „Boski” Zaborowski – acc., voc., kbrd., perc., Maciej „Dziki” Kudłacik – voc., g., mno., perc., kbrd., Paweł Zawarus – perc., dr., Piotr Bogunia – bg. i Roman Marczyński – tr.
Zespół wykształcił własny oryginalny styl, trudny do jednoznacznego zdefiniowania. Jego członkowie nazywają to psychofolkiem, co oznacza sferę poszukiwań mentalno-kulturalnych. Wykonuje muzykę alternatywną, która łączy nowoczesne bogate brzmienia rocka, reggae, ska, dubu, mocnego punkowego uderzenia z elementami jazzu, folkloru słowiańskiego i żydowskiego, a także z muzyką Karaibów, Tybetu i Afryki. To połączenie nowoczesności i tradycji, afro-amerykańskiej rytmiki, przebojowych melodii i kabaretowego wykonania. Godzi na pozór wykluczające się elementy: makabrę z dobrą taneczną muzyką, wesołe melodie z muzyką poważną, folklorem oraz mocnym brzmieniem gitary i sekcji rytmicznej. Na przekór nazwie jego muzyka jest żywa i kolorowa z charakterystycznym brzmieniem trąbki, akordeonu i mandoliny. Swoją twórczością wyraża sprzeciw wobec zamykania folkloru w skansenie i jego spłaszczonej interpretacji. Nie odżegnuje się przy tym od tworzeniu muzyki przy użyciu komputerów i od działań multimedialnych. Istotną rolę pełnią teksty: refleksyjne i żartobliwe, ale zawsze zaangażowane i niekonwencjonalne. Obok tekstów autorskich znajdują się liryki Baudelaire’a, Goethego, Przybyszewskiego i Szekspira.
Zagrał wiele koncertów, m.in. w Bielsko-Białej (Farbiarnia), Bydgoszczy (Mózg), Gdańsku (Plama), Łodzi (Forum Fabricum), Warszawie (Galeria Off), we Wrocławiu (Kalambur, Niebo) i w wielu innych klubach w całej Polsce. Wystąpił na Festiwalu Sztuk w Wolimierzu i na Białostockich Spotkaniach Folkowych w 2003 r. Grał również za granicą, m.in. na Festival Reviste (Słowacja), Kulturinsel Einsiedel (Niemcy), Festival Ruigoord (Holandia) i w Bohuminie (Czechy). Na większości koncertów towarzyszył mu transista, tancerz i poeta z Wilna – Gabrielis Kaumagambietowas. Zespół nakręcił trzy krótkie filmy ukazujące jego działalność i współpracę z krakowskim rzeźbiarzem Andrzejem Siekiem (TVP Kraków, reż. Urszula Sochacka). Współpracuje z wieloma artystami. W ich gronie można wymienić takie nazwiska, jak: Paweł Bogocz, plastyk Damian Czeladka, Dariusz i Ewa Fodczukowie, Marek Górny, Zuzanna Niespor, Piotr Różycki, Urszula Sochacka, Sylwester Szmyd, Tomasz Jerzy Tumidajewicz, a także grupy: Echolalia, Kormorany, Nie Wiejska Nie Miejska Zabawa Podmiejska, Prokadencja, Tkanka Muchomores i Klinikę Lalek z Wolimierza.
Zespół nagrał materiał demo pt. Czarne Przyjacioły. Jego współproducentem był Bogdan Kondracki, grający na co dzień ze Smolikiem. W nagraniach gościnnie wystąpili: Maciej Maleńczuk (Püdelsi), Jowita Cieślikiewicz i Maja Kisielińska (Oczi Cziorne), Michał Litwiniec (Kormorany), Norbul Kontrabacz, Dominik Muszyński, Andrzej Przybielski, Radosław Pieślak i Tomasz „Bauchmiel” Jurecki. Do utworów: Ciucholand, Koniec drogi i To ona, powstały teledyski[1].
1. |
|
2. |
http://www.czerwie.com.pl/ |