Nazwisko: |
Gajec, Janusz |
Pseudonim: |
Luczija |
Data urodzenia: |
2 lutego 1946 |
Miejsce urodzenia: |
Kraków |
Data śmierci: |
9 stycznia 2023 |
Ojciec Stefan Gajec, wieloletni pracownik handlowy w Powszechnym Domu Towarowym w Krakowie, matka Stanisława z domu Zawadzka, pochodzi z Gniezna. Rodzice poznali się w Krakowie, mieszkali przy ulicy Dąbrówki w pożydowskiej kamienicy, potem na ulicy Spokojnej (przecznica od Królewskiej).
Janusz Gajec ukończył Technikum Mechaniczne na Alei Mickiewicza. Brał lekcje muzyki – uczył się grać na skrzypcach. Wolał jednak gitarę, grał wszędzie – na ulicy, w parku Jordana, pierwsze próby zespołu amatorskiego, który założyli z kolegami odbywały się w pomieszczeniach obok stadionu Wisły.
Od początku lat 60. prowadzi artystyczną działalność muzyczną: indywidualną i zespołową – członek zespołów, m.in. Biała Gwiazda, Czarne Koty, Czarty, Telstar, Mini Max, Galaxy, Relax.
Janusz Gajec w początkowym okresie działalności zespołu Biała Gwiazda grał na perkusji. Będąc jeszcze w tym zespole szczególną popularność zyskał wykonując na koncertach utwór Lucille z repertuaru Little Richarda (w wersji polskojęzycznej utwór rozsławił Michaj_Wasil_(Michaj_Burano) (Czerwono Czarni). Muzyk zyskał nawet pseudonim „Luczija”.
W kolejnych latach muzyk grał na perkusji w zespole Czarne Koty, następnie przeszedł do zespołu Czarty. Tutaj spotkał się po raz pierwszy z Andrzejem Zauchą. Po rozpadzie zespołu zasilił skład istniejącego już od dłuższego czasu zespołu Andrzeja Kadłuczki Telstar. Po odejściu z Telstaru rozpoczął współpracę z zespołem Mini Max, którego założycielem był basista Jerzy Piwowarski. Po okresie współpracy z zespołem Mini Max w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych grał i śpiewał w najlepszych zagranicznych klubach i hotelach w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Holandii, Luxemburgu między innymi z zespołami: J.P. Constellation, Hollywood, F.I. Safe, Galaxy, Omnibus, Tight Clan oraz Relax.
Wraz z grupą J.P. Constellation artysta wystąpił m.in. podczas sylwestrowej zabawy w szwajcarskim kurorcie Gstaad „Palast Hotel”, gdzie bawili się Roger Moore z żoną Luizą, George Hamilton, Linda Evans. W 1983 r. muzycy z grupy Hollywood wystąpili na balu sylwestrowym w najbardziej znanym i cenionym klubie w Monachium –„Lembach Palast”.
Zespół, w którego składzie Janusz Gajec występował jako wokalista i perkusista bawił gości wraz z legendarną grupą The Platters. Dużym wyróżnieniem dla niego była dedykacja wraz ze zdjęciem zespołu dla „Polskiego Presleya” jakie otrzymał od członków tej znakomitej formacji.
Muzyk przez 5 lat współpracował z Teatrem Starym w Krakowie – wykonywał wokalizę w legendarnym spektaklu Bies w reżyserii Andrzeja Wajdy. W 1973 r. wraz z innymi artystami z tego teatru brał udział w Festiwalu Teatrów Europy w Londynie i w Zurychu.
Obecnie głównym instrumentem artysty jest Fletnia Pana. Jest on jednym z kilkunastu muzyków w Polsce zajmujących się zawodowo grą na tym instrumencie. Swoją przygodę z fletnią rozpoczął w latach 90. podczas pobytu w Szwajcarii z zespołem Tight Clan. Tam też nauczył się grać na Fletni. Do dziś koncertuje właśnie grając na tym instrumencie.
Brał między innymi udział w Światowym Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej w Krynicy Zdroju, Nowym Sączu, Limanowej i Bardejowie. Nagrał 2 płyty ze światowymi standardami muzyki rozrywkowej w interpretacji na Fletni.
Jest członkiem zespołu muzycznego Avista pełniąc rolę wiodącego wokalisty i perkusisty.
Jest członkiem Związku Zawodowego Muzyków, Artystów, Plastyków. Zna biegle język niemiecki. Jest ojcem prezentera muzycznego – Michała Gajca[1].