Nazwisko: |
Koteluk, Malwina |
Koteluk, Mela |
|
Data urodzenia: |
3 lipca 1985 |
Urodziła się w Sulechowie w województwie Lubuskim. Do liceum uczęszczała w Zielonej Górze, a w 2002 r. przeniosła się do Warszawy. Śpiewa od 1996 r., występowała w chórkach Gaby Kulki oraz niemieckiej grupy Scorpions.
W momencie wydania debiutanckiej płyty „Spadochrony” Mela Koteluk miała prawie 27 lat. Płyta zdobyła uznanie zarówno fanów, jak i specjalistów, którzy uhonorowali ją Fryderykiem, nagrodą przemysłu muzycznego, dla debiutu roku, a sama Koteluk uznana została za artystkę 2012 r.
Tytuł wydanej w maju 2012 r. płyty „Spadochron” nawiązuje do „Parachutes” Coldplay, jednego z najlepszych poprockowego albumów ostatnich kilkunastu lat. Koteluk ze swoimi muzykami, podobnie jak zespół Chrisa Martina, miesza rocka, delikatną elektronikę i pop w piosenkach, w których na pierwszym planie są teksty.
Już po pierwszych piosenkach Melę Koteluk porównywano do Katarzyny Nosowskiej z Hey. Najbardziej wymownym przykładem jest „Dlaczego drzewa nic nie mówią”, piosenka otwierająca album „Spadochron”. Podobieństwa do najważniejszej polskiej rockowej poetki ostatnich dekad można dostrzec nie tylko w głosie Koteluk, w tekście, budowie zdań, ale także w sposobie śpiewania, a nawet muzycznej części utworu.
Utwór „Działać bez działania” z debiutanckiego albumu Koteluk wykorzystano w jednym z odcinków serialu TVN „Prawo Agaty”. Wielu fanów przysporzył jej także duet z Czesławem Mozilem – utwór „Pieśń o szczęściu” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego promujący kinowy film „Baczyński” w reżyserii Kordiana Piwowarskiego. Nagrała piosenkę z gwiazdą internetu Cezikiem, na koncertach występowała także razem z Rykardą Parasol, Misią Furtak, Stanisławem Soyką. Koncertowała już w Jarocinie i na Open’erze, a w czerwcu 2013 r. – na galowym koncercie w Opolu z programem złożonym z piosenek Wojciecha Młynarskiego. Z kolei jesienią 2013 r. Mela Koteluk nagrała do muzyki Michała Lorenca utwór „Święty chaos” promujący audioserial napisany przez Cezarego Harasimowicza.
Wiosną 2013 r. wydała singla „Wielkie nieba / To trop”, wzięła też udział w łódzkiej sesji Otwartej Sceny, gdzie zarejestrowano obie piosenki z singla oraz „Stale płynne”.
Drugi album Meli Koteluk zatytułowany „Migracje” został wydany w listopadzie 2014 r. Płytę promował single „Fastrygi” oraz „Żurawie origami”. „Migracje” ugruntowały pozycję wokalistki, okrywając się podwójną platyną i tym samym powtarzając sukces jej debiutanckiej płyty.
W 2015 r. podczas szóstej edycji festiwalu Męskie Granie wraz z Fiszem, Tomaszem Organkiem, Krzysztofem Zalewskim i Smolikiem wykonała utwór „Armaty” – oficjalny singel trasy koncertowej Męskie Granie 2015.
Wydana w 2018 roku „Migawka” to trzecia płyta Meli Koteluk. Album składa się z jedenastu utworów, w których dominują umiarkowane tempa, wiele jest także brzmień charakterystycznych dla natury, takich jak szum drzew i fal oraz śpiew ptaków. Pod tym względem album jest swego rodzaju eksperymentem – wszystkie utwory zostały nagrane na poziomie 432 herców, a więc w częstotliwości charakterystycznej dla dźwięków natury. Autorką tekstów jest Mela Koteluk, muzyka to wspólne dzieło zespołu. W warstwie tekstowej artystka za pomocą metafor odnosi się do obszarów codziennych doświadczeń, takich jak miłość, wolność i śmierć. W marcu 2019 r. „Migawka” została uhonorowana nagrodą Fryderyk w kategorii Album Roku – Pop Alternatywny[1].
1. |
https://culture.pl/pl/tworca/mela-koteluk |