Nazwisko: |
Markowski, Aleksander |
Data urodzenia: |
22 stycznia 1942 |
Miejsce urodzenia: |
Częstochowa |
Artysta malarz i organizator wieczorów patriotycznych, z obrazami w tle, wspólnego śpiewania ocalonych od zapomnienia polskich pieśni. Syn Kazimierza Markowskiego – malarza i muzyka, brat Stanisława Markowskiego – fotografika i kompozytora. W Watykanie znajduje się jego obraz „Drzewo Nadziei”, dar archidiecezji częstochowskiej dla Ojca Świętego Jana Pawła II. Na Jasnej Górze są jego obrazy wota, a wśród nich obraz „W środku nocy”, poświęcony Matce Bożej i Ojczyźnie. Od 1996 r. organizuje społecznie Wieczory patriotyczne, a do każdego wydarzenia przygotowuje śpiewniki. Piosenki Wieczorów (wraz ze świadectwami ich powstania, poezją, fotografiami i obrazami) do 2010 r. były obecne w ogólnopolskiej edycji tygodnika katolickiego „Niedziela”. Wieczór 149-ty, który odbył się 2 marca 2012 r., był hołdem złożonym Żołnierzom Wyklętym, obrońcom duszy Narodu. Jego tytuł brzmiał „Bóg, Honor, Ojczyzna – co to znaczy?”.
Uczestnicy wieczorów tworzą Koło Przyjaciół Prawdy i Ocalonych od Zapomnienia Polskich Pieśni. 27 listopada 2011 r. w Warszawie, w Galerii Porczyńskich im. Jana Pawła II, Aleksander Markowski otrzymał Order Mater Nostra Est przyznany przez Społeczną Fundację Pamięci Narodu Polskiego za szczególne osiągnięcia w służbie Narodowi i Państwu Polskiemu.
Jego słowa: Dlaczego od lat zbieram zapomniane pieśni? Dlaczego, wbrew przeciwnościom, organizuję niepodległe wieczory? – Dla ocalania naszej narodowej tożsamości. Bo w pieśni jest dusza narodu[2].