Zgłoszenie do artykułu: Aura

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Pseudonim:

Aura

Nazwisko:

Sołek, Robert

Data urodzenia:

29 maja 1981

Informacje

Swoją działalność rozpoczął w zespole KA, którego nazwę tłumaczono początkowo jako „Kraków-Azory”, skąd wywodzili się jego członkowie, a następnie jako „Krakowska Aglomeracja”. Zespół powstał w 1998 r. i od początku tworzyli go „Aura” i „Dezet”. Już w marcu 1998 r. nagrali pierwszy materiał, na którym wykorzystali jeszcze podkłady innych wykonawców (m.in.: Prezentacja, Pojedynek). W październiku 1999 r. „Aura” nagrał kasetę solową pt. Tak się potoczyło (m.in.: Aura, Test mikrofonu). Po debiucie płytowym obu członków KA przyszedł czas na pierwsze występy. W grudniu 2000 r. „Aura” wziął udział w imprezie Freestyle Session (klub „Wolność”). Jednak na pierwszy oficjalny koncert KA trzeba było poczekać do listopada 2001 r., gdy grupa wystąpiła na pierwszej imprezie promującej składankę KRK Rap Atak (Rotunda). Wystąpiła także na drugiej imprezie z tego cyklu w Extreme Clubie (2002 r.). W maju 2001 r. zespół zakończył pracę nad płytą Krakowska Aglomeracja. Doświadczenia zebrane podczas nagrywania solowych materiałów doprowadziły do trwałego podziału ról. Począwszy od tej płyty „Aura” skupił się na produkowaniu podkładów i pisaniu tekstów, natomiast „Dezet” skoncentrował się tylko na pisaniu tekstów. Produkcje „Aury” pozostają pod wpływem hip-hopu amerykańskiego.

We wrześniu 2001 r. „Aura” wyprodukował nielegal formacji SKMK pt. A-Z Inwencja, na którym gościnnie pokazał się m.in. „Dezet”. Pod koniec 2001 r. obaj nagrali utwór Na temat na składankę Zooteki pt. KRK Rap Atak. Na początku 2002 r. wzięli udział w dwóch imprezach Zooteki: DJ’s Super Cuts (Extreme Club) i Valentine’s Dance Party. W listopadzie 2002 r. „Aura” wystąpił wraz z Intoksynatorem jako support Peji i Slums Attacku (Extreme Club). W między czasie zakończył pracę nad nielegalem Czysta zajawka, na którym gościnnie wystąpił DJ „Cloud” (odpowiedzialny za skrecze i cuty), „Dezet”, „Gruber” (MR UHA) i „Sabot”. Na 2002 r. datuje się początek intensywnej współpracy Aury i Grubera. Jej efektem było kilka podkładów na płytę „Grubera” i „MR UHA” zatytułowaną Max Relax (2002 r.), a następnie ich wspólna płyta pt. To wpada w ucho (m.in.: Rap jest jak, O co chodzi). Po wydaniu nielegala Czysta zajawka „Aura” zagrał wiele koncertów w rodzinnym Krakowie, a także, m.in., w Oświęcimiu i Zakopanem. Na koncie ma również gościnne występy na legalnych płytach, m.in., na Road Hip Hop 2005 i płycie grupy YezYezYo.

W grudniu 2005 r. wytwórnia Syndykat Dźwięku wydała jego debiutancki legal pt. Indywidualnie, z promującym go klipem do utworu Ten styl[1].

Bibliografia