Szelburg-Zarembina, Ewa

Zgłoszenie do artykułu: Szelburg-Zarembina, Ewa

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Szelburg-Zarembina, Ewa

Szelburg-Ostrowska, Ewa

Data urodzenia:

10 lutego 1899

Miejsce urodzenia:

Bronowice pod Puławami

Data śmierci:

28 września 1986

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Autorka tekstów piosenek, powieści, opowiadań dla dzieci, a także dramatów. W latach 1930–1933 była redaktorką dodatku dla dzieci w dzienniku „Robotnik”. W 1938 r. wydała swoją pierwszą książkę pt. Legendy Warszawy. W czasie okupacji hitlerowskiej brała udział w tajnym nauczaniu. Po II wojnie światowej pracowała jako kurator Fundacji Bolesława Prusa, zainicjowała budowę szpitala-pomnika Centrum Zdrowia Dziecka[2].

Bibliografia
Finansowanie

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.