Polskie pieśni i piosenki: śpiewnik polski: [melodie i teksty]

Polskie pieśni i piosenki: śpiewnik polski: [melodie i teksty] Wójcicki, Antoni (wybór, opracowanie muzyczne)
Cieślak, Jan (wybór, opracowanie muzyczne) Oznaczenie autora wg wydawcy: Wójcicki Antoni, Cieślak Antoni Uzupełnienie: wybór i oprac. muzyczne Antoni Wójcicki i Jan Cieślak ; wstępem i przypisami opatrzyła redakcja

1989

Warszawa: Wydawnictwo Polonia

ISBN:

83-7021-100-3

śpiewnik

„Historia nie obchodziła się z nami łaskawie. W latach zagrożeń i w mrocznych okresach niewoli pieśń krzepiła nas, niosła zapowiedź wolności, podtrzymywała wiarę w jutro. Nie jest przypadkiem, że nasz hymn zaczyna się od słów „Jeszcze Polska nie zginęła”. W tym jest również zawarta nadzieja.” – takimi słowami redakcja śpiewnika podkreśliła rangę utworów.

W publikacji zamieszczono 121 tekstów, które zostały przyporządkowane do jednej z czterech części śpiewnika obejmującej:

– pieśni dawne

– pieśni powstańcze XIX wieku

– pieśni walki XX wieku

– pieśni popularne i ludowe.

Wydawnictwo zostało opatrzone wstępem oraz przypisami przez zespół redakcyjny.