Kapela Czerniakowska

Zgłoszenie do artykułu: Kapela Czerniakowska

Warszawska grupa folklorystyczna utworzona w 1970 przez Stanisława Wielanka – acc., g., kierownik artystyczny, Sylwestra Kozerę – bjo, voc., Krzysztofa Popielarza – vno, voc., Andrzeja Ślusarza – acc., voc. Kontynuowała tradycje przedwojennych orkiestr podwórkowych, ratując przed zapomnieniem dawny – nie tylko warszawski – folklor miejski. Do repertuaru koncertowego i płytowego włączyła także utwory nowe, komponowane przez Stanisława Wielanka do tekstów Henryka Kotarskiego, Włodzimierza Patuszyńskiego, Zbigniewa StaweckiegoJana Zalewskiego.

Wielokrotnie koncertowała w NRD, Czechosłowacji, we Francji i Szwecji oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 8 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). Wystąpiła w programach TV Piosenki z mojej dzielnicyWycieczka na Pragę (reż. Grzegorz Dubowski). Do 1983 r. grała w niezmienionym składzie. Przestała istnieć w 1985 r. Nagrała sześć LP, z których trzy otrzymały tytuł złotej płyty. W 1998 r. wznowiła działalność pod kierownictwem Sylwestra Kozery[1].