Tamerlane

Zgłoszenie do artykułu: Tamerlane

Zespół wokalno-instrumentalny utworzony w marcu 1990 r. z inicjatywy wokalisty Marka Sośnickiego, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi. Zadebiutował na antenie Programu III Polskiego Radia piosenką Rivers Apart, nagraną przez zespół w składzie: Piotr Dębowski – g., Witold Karolak – pf., Jacek Łągwa – kbrd., Michał Ostaszewski – tr., Sławomir Romanowski – dr., Marek Sośnicki – voc., lider.

Publicznie wystąpił po raz pierwszy na koncercie w klubie studenckim „Stodoła” w Warszawie. W czerwcu 1990 r. w TV plebiscycie Premie i Premiery zajął I miejsce. Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’90 i Międzynarodowy Festiwal Piosenki Sopot ’90 (nagroda Festiwalu Państw Nadbałtyckich i nagroda dziennikarzy) wystąpił z nowym gitarzystą Ireneuszem Walczakiem.

W 1991 r. zawiesił działalność. Marek Sośnicki nagrał przy współpracy brytyjskiego saksofonisty Stevena Ellry’ego i czołowych polskich jazzmanów (m.in. Tomasza Szukalskiego, Jana „Ptaszyna” WróblewskiegoAndrzeja Jagodzińskiego) solowy CD Tamerlane: 14th Century Soul, wydany przez D’Art w 1991 r.

Zespół pojawił się ponownie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’91 (nagroda za indywidualność) i Sopot ’91 w poszerzonym składzie z Maciejem Gładyszem – g., Radosławem Macińskim – dr, Bogdanem Wawrzynowiczem – bg.

Od 1992 r. tworzyli go muzycy sesyjni, angażowani okazjonalnie przez Marka Sośnickiego. W 1996 r. zawiesił działalność. Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odcinek 148 (reż. Ryszard Wolański)[1].