Nazwa: |
Pod Budą |
Data powstania: |
1976 |
Krakowski zespół wokalno-instrumentalny utworzony w 1976 r. z inicjatywy Andrzeja Sikorowskiego. Pierwszy skład: Krzysztof Gawlik – vno, Jan Hnatowicz – g., Chariklia Motsiou – voc, Andrzej Sikorowski – voc., g., mno., lider, Anna Treter – voc., Andrzej Żurek – bg. Wywodzi się z kabaretu o tej samej nazwie (I nagroda ex aequo na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1974 r.), który działał do połowy lat 70. przy Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie[1]. Przez kilka lat działała pod agendą krakowskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w Krakowie.
Na jego oryginalny i łatwo rozpoznawalny repertuar składają się autorskie kompozycje Andrzeja Sikorowskiego (muzyka i teksty) i Jana Hnatowicza (muzyka). Zespół nagrał m.in.: cztery analogowe single, cztery płyty analogowe, a także kasety i dwanaście płyt kompaktowych, w tym cztery reedycje. Jego piosenki znalazły się na kilkudziesięciu składankach z innymi wykonawcami[2].
Koncertował w kraju i za granicą, m.in. w ZSRR, NRD i RFN oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Wystąpił na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1979 (wyróżnienie w plebiscycie Studia Gama), 1980 i 1983 r. oraz na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie w 1989 r. Dokonał licznych nagrań archiwalnych dla Rozgłośni Polskiego Radia w Krakowie. Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 89 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego)[1] oraz programu Okruchy codzienności czyli Krótka historia grupy Pod Budą[2].
Zrealizował recitale TV i teledyski do najpopularniejszych piosenek, m.in.: Kraków, Piwna 7, W moim znaku Waga, Piosenka o walizce i Ballada o ciotce Matyldzie.
Od 1992 r. zespół tworzą: Andrzej Sikorowski – voc., g., lider, Marek Tomczyk – g., Anna Treter – voc., kbrd., Andrzej Żurek – bg.
Współpracowali z nim także: Andrzej Pawlukiewicz – pf.; Wojciech Bobrowski, Wacław Juszczyszyn, Bogusław Mietniowski, Paweł Ostafil – g., bg.; Jan Budziaszek, Jerzy Dąbrowski, Czesław Dworzański, Jacek Kochan, Andrzej Kubacki, Andrzej Popiel, Adam Pukalak, Grzegorz Schneider – dr[1].
Na jej autorską dyskografię składają się albumy: Grupa Muzyczna Pod Budą (1981, 2002 r.), Postscriptum (1983, 2002 r.), List do świata (1987, 2002 r.) – powstał z nagrań radiowych, Lecz póki co żyjemy (1990, 1993 r.), Blues o starych sąsiadach (1992 r.) – płyta koncertowa, Jak kapitalizm, to kapitalizm (1993 r.), 17 zim/ Nasze pastorałki (1995 r.), Kolędy (1995 r.), Tokszoł (1995 r.), Żal za... (1998 r.), Kraków, Piwna 7 (1999 r.) – składanka ze „Złotej Kolekcji” zawierająca największe przeboje grupy i płyta Razem (2001 r.), Naftalinowy świat (2005 r.) – płyta live. Znalazły się na nich takie przeboje, jak: Ballada o ciotce Matyldzie, Bardzo smutna piosenka retro, Nie przenoście nam stolicy do Krakowa, Piosenka o walizce, Tokszoł i W moim znaku Waga, najczęściej melodyjne poetyckie ballady o codziennych smutkach i radościach. Ponadto, zarówno Andrzej Sikorowski (płyta Moje piosenki, 1991 r.), jak i Anna Treter (płyty: Na południe, 2004 r.; Może tak, może nie, 2005 r.), nagrali płyty solowe. W 2005 r. ukazała się płyta duetu Andrzej i Maja Sikorowscy pt. Kraków-Saloniki.
Obecnie tworzą ją: Andrzej Sikorowski, Anna Treter, Andrzej Żurek, Marek Tomczyk i Maja Sikorowska – voc[2].
1. |
|
2. |
|
3. |
http://www.podbuda.art.pl/ |