Pseudonim: |
Urszula |
Nazwisko: |
Kasprzak, Urszula |
Data urodzenia: |
7 lutego 1960 |
Miejsce urodzenia: |
Lublin |
Piosenkarka, także autorka tekstów i aktorka. Studiowała na Wydziale Wychowania Muzycznego Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. W dzieciństwie uczyła się gry na fortepianie i akordeonie. Uczęszczała także na zajęcia w lubelskim studium piosenki.
W 1977 r. w gronie piosenkarek amatorek uczestniczyła w eliminacjach, a potem w finale konkursu Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Zdobyła tam wówczas Złoty Samowar. W nagrodę zaśpiewała rok później w koncercie Debiuty na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W związku z podjęciem studiów zrezygnowała z dalszych występów.
Na estradę powróciła w 1982 r. jako solistka Budki Suflera. Nagrane z zespołem piosenki Fatamorgana oraz Bogowie i demony wysoko lokowały się na radiowych listach przebojów, a ich wykonawczyni przyniosły ogromną popularność. W 1983 piosenka Dmuchawce, latawce, wiatr w jej interpretacji otrzymała tytuł przeboju roku. Z Budką Suflera i grupą Klincz dokonała nagrań dla archiwum Polskiego Radia oraz płytowych. Wystąpiła na zagranicznych festiwalach piosenki w Karlshamn (Szwecja), Dreźnie (NRD), Pradze (Czechosłowacja), Norymberdze (RFN) i Chicago (USA). Koncertowała w Niemczech, ZSRR, na Węgrzech, w Szwecji, Holandii, Bułgarii i kilkakrotnie w ośrodkach polonijnych USA. Tam także w 1988 r. ukazał się CD The Best of Urszula & Budka Suflera, wieńczący sześcioletni okres jej współpracy z zespołem.
W 1989 r. związała się z grupą Jumbo, prowadzoną przez gitarzystę i kompozytora Stanisława Zybowskiego (prywatnie mąż Kasprzak). W tym samym roku wystąpiła z nią na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. W latach 1989–1993 przebywała w USA. Z grupą Jumbo w międzynarodowej obsadzie koncertowała, nagrywała i śpiewała w programach polskojęzycznych stacji TV.
Jako aktorka wystąpiła w spektaklach Teatru TV Bajki Pana Jachowicza i Żeglując w dobry czas oraz w filmach fabularnych Alabama (reż. Ryszard Rydzewski), Och, Karol (reż. Roman Załuski) i Głód serca.
Jej karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odcinek 168 (reż. Ryszard Wolański). Jest laureatką Bursztynowego Słowika, honorowej nagrody za całokształt twórczości przyznanej przez Prezydenta Miasta Sopotu podczas Sopot Festival w 2001[1].