Nazwisko: |
Szczepaniak, Grzegorz |
Data urodzenia: |
14 stycznia 1947 |
Miejsce urodzenia: |
Piotrków Kujawski |
Wokalista, saksofonista altowy. Karierę muzyczną rozpoczął w 1963 r., występując w młodzieżowych i studenckich klubach szczecińskich, śpiewając utwory na pograniczu jazzu i bluesa. W 1965 r. zadebiutował przed szerszą publicznością podczas III Szczecińskiej Wiosny Estradowej. Od 1966 r. grał na saksofonie i śpiewał w zespole WAW Sextet, w szczecińskim klubie studenckim „Kontrasty”. Grupa wykonywała głównie jazz i rhythm’n’blues.
Wielokrotnie występował w ramach programów artystycznych organizowanych przez Szczecińskie Przedsiębiorstwo Imprez Artystycznych. Między innymi w lipcu 1969 r. uczestniczył w obchodach Tygodnia Bałtyku – „Ostseewoche” w Rostocku. Wziął również udział w koncercie przyjaźni poświęconym rocznicy XXV-lecia PRL i XX-lecia NRD w niemieckim Gneuen.
W latach 1969–1971 odbywał zasadniczą służbę wojskową, grając na saksofonie w Koszalińskiej Orkiestrze Wojskowej.
W lutym 1972 r. został wokalistą grupy ABC. Pierwsza sesja nagraniowa przyniosła zespołowi ogromny sukces w postaci piosenki „Asfaltowe łąki”, która przez 9 tygodni utrzymywała się na pierwszym miejscu listy przebojów Polskiego Radia. Z początkiem kwietnia 1972 r. zespół zakończył działalność. Wynikiem tego pozostałe piosenki nagrane w nowym składzie tj.: „Za majem maj”, „Idzie wiosna już” i „Ballada o idealnym człowieku” trafiły na radiową antenę już po rozwiązaniu grupy i nie zdobyły dużej popularności.
Następnie rozpoczął współpracę z menedżerem Bolesławem Krasuckim, pod którego pieczą występował również Tadeusz Woźniak oraz zespół Homo Homini i Alibabki. W gronie tym odbył cyk koncertów na krajowych estradach, uczestnicząc również w imprezach transmitowanych przez telewizję. W sylwestrowym programie telewizyjnym wykonał piosenkę „Słońca wysokie drzwi”, będącą coverem utworu Paula Simona – „Mother And Child Reunion”.
Na początku 1973 roku wyjechał do Szwecji, gdzie pozostaje do dziś.
W tym 40-letnim okresie grał i śpiewał w Fantom Quartet, Take Five, Scamps, Extract, Pär Grips, Teddys Boys, Orkiestrze Rune Lindströma, Big Bandzie Sandviken oraz w wielu innych zespołach[1].