Nazwa: |
Howling Aliens |
Data powstania: |
1992 |
Zespół Howling Aliens powstał w 1992 r. z inicjatywy Mariusza „Gustka” Augustyna – g. i Pawła „Ovcy” Barana – voc., hca. W 1999 r. do duetu dołączył Andrzej „Gluś” Rodak – bg., dr. i Aleksander „Bodek” Mazer – g., którego w 2001 r. zastąpił Piotr Rodak – g. Z zespołem współpracował Paweł Ulężałko – bg.
Wykonuje akustyczny rock’n’roll. Tworzy muzykę głęboko osadzoną w konwencji art rockowej, preferując akustyczne brzmienia. Klimat muzyczny waha się od rock’n’rolla, przez boogie, aż po spokojne ballady poezji śpiewanej. Kilka lat działał w podziemiu, czego rezultatem jest kilka materiałów demo. W grudniu 1999 r. wydał debiutancką płytę pt. Howling Aliens. Płyta zawiera spokojną muzykę akustyczną przypominającą dokonania grup Marillion i Galahad Acoustic Quintet, a także Syda Barretta i Boba Dylana. Miejscami dostrzegalne są wpływy jazzu. Grając koncerty promujące pierwszy materiał nagrał płytę koncertową pt. Live At Plaza – Wyśturane po usioru (1999 r.), będącą obszernym zapisem jednego z takich koncertów i zawiera akustyczne, żywiołowo zagrane utwory zawarte głównie na debiutanckiej płycie. To zapis żywiołowej, akustycznie zagranej muzyki, doskonale przyjętej przez licznie zgromadzoną publiczność. Brzmienie wzbogaciły skrzypce, fortepian i żeńskie chórki.
W sierpniu 2000 r. nagrał drugą płytę studyjną pt. Nie jest źle, jest nieźle. Poetyckie teksty sąsiadują tutaj z humorystycznym spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość. W stosunku do pierwszej płyty brzmienie jest bogatsze o dodatkowe instrumenty (skrzypce, flet, perkusja) i chórki. W październiku 2000 r. w wyniku współpracy z Radiem Rak powstała EP-ka Pomysły niebanalne. W 2001 r. do składu doszedł Tomasz „Młody” Flammer – dr., absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jego niebanalne podejście do instrumentu bardzo wzbogaciło brzmienie zespołu, co można usłyszeć na kolejnej płycie. W maju 2002 r. powstała płyta Dyć, zawierająca same covery w ciekawych aranżacjach, m.in.: Personal Jesus Depeche Mode, Wish You Were Here Pink Floyd czy Rockin’ In The Free World Pearl Jam. Dodajmy, że utwór pt. Rockin’ In The Free World został umieszczony na płycie A Tribute To Pearl Jam (2001 r.), wydanej nakładem poznańskiej wytwórni NEO. Utwór In The Garden został zamieszczony na składance Polski Art-Rock, vol. 3, wydanej w 2002 r. nakładem Lynx Music.
Zespół był laureatem V Przeglądu Piosenki Poetyckiej w Krakowie w 2001 r., wystąpił na „Festiwalu Piosenki Studenckiej” w 2001 r., na „Galicyjskich Spotkaniach z Piosenką” w 2000 r. i na „Przystanku Horyniec”. Wziął udział w kilku plenerowych festiwalach i przeglądach, zagrał wiele koncertów w kraju i za granicą (Francja). W czerwcu 2002 r. dla potrzeb TV Kraków został nakręcony film o zespole pt. Nowe konfiguracje. Na program złożyła się muzyka zespołu, a także wywiady i kabaretowe skecze, bowiem Howling Aliens nie działa jedynie na kanwie muzycznej. To także zespół przyjaciół zafascynowanych Monty Pythonem. Pod jego wpływem nakręcił cztery programy z autorskimi skeczami: Śturanie a religia, Trach! Wakacje w Rzymie, Mina na morświna (nagroda TV) i Czołgiem w pielęgniarę. W 1999 r. Mariusz Augustyn brał udział w nagraniu płyty zespołu Millenium pt. Millenium i nagrał z zespołem Framauro utwór Jeden dzień z życia samego siebie na składankę Polski Art.-Rock, vol. 1 (2000 r.).
W marcu 2003 r. ukazała się najnowsza płyta zespołu pt. Bolę mnie ja. Zebrała znakomite recenzje w ogólnopolskiej prasie muzycznej („Teraz Rock”, „Metal Hammer”). Jest to zdecydowanie najbardziej ambitne dzieło grupy, instrumentarium wzbogaciły skrzypce, altówka, hammondy, pięknie chórki zaśpiewała Ania Strączek, przemyślane, rozbudowane niemalże artrockowe kompozycje spowodowały że zespołem zaczęła się interesować coraz większa liczba mediów i słuchaczy, nie tylko w Polsce ale również daleko poza granicami kraju np. Meksyk, Kanada[1].