Nazwisko: |
Bernat, Anna |
Data urodzenia: |
3 grudnia 1946 |
Miejsce urodzenia: |
Szczecin |
Poetka, autorka tekstów piosenek, także tłumaczka. Absolwentka Pomaturalnej Państwowej Szkoły Technicznej. Do 1978 r. pracowała w wyuczonym zawodzie jako chemik laborant. W 1970 r. zadebiutowała w konkursie Forum Poetów Hybrydy, w którym zdobyła wyróżnienie. Rok później debiutowała na antenie radiowej audycją poetycką pt. Dałam ci dziewczynę. W 1972 r. zadebiutowała jako autorka tekstów piosenek dla Andrzeja Dąbrowskiego i Teresy Tutinas. Później pisała m.in. dla Danuty Błażejczyk, Renaty Danel, Kapeli Warszawskiej, Waldemara Koconia, Jolanty Kubickiej, Ewy Kuklińskiej, Sławy Przybylskiej, Ireny Santor, Lidii Stanisławskiej oraz zespołów dziecięcych.
Jest autorką wierszy wydanych w zbiorkach poetyckich Biała wyspa, Niepokoje starej nocy, Liściasty modlitewnik; poematów Niewidomi, Gdy wszyscy wniebowzięci, Wigilijną nocą; cyklu poetyckiego Wiersze na dzień powszedni; polskiego libretta francuskiej opery Bezdomna jaskółka (muz. Szymon Laks) i libretta musicalu W pustyni i w puszczy (według Henryka Sienkiewicza, muz. Marek Sart); tekstów piosenek dla dzieci, wydanych w podręcznikach wychowania muzycznego dla klas II-VIII oraz w czasopismach „Radio w Szkole” i „Wychowanie Muzyczne w Szkole”.
Jest laureatką:
– I nagrody w konkursie Polskiego Radia i Telewizji w 1975 r. za piosenkę A radości będzie tyle,
– III nagrody w konkursie Polskiego Radia i Telewizji w 1976 r. za piosenkę Tu dobrze mi,
– wyróżnienia na Poznańskiej Wiośnie Estradowej w 1977 r. za piosenkę Śmiechu warte, a nie łez,
– wyróżnień w Łódzkiej Wiośnie Poetów w 1971, 1973 i 1975 r.,
– III nagrody w konkursie Polskiego Radia i miesięcznika „Poezja” w 1973 r. za poemat Niewidomi,
– wyróżnienia w V Warszawskiej Jesieni Poezji w 1975 r. za poemat Gdy wszyscy wniebowzięci,
– wyróżnienia w konkursie Programu II Polskiego Radia i Ministra Kultury i Sztuki w 1990 r. na słuchowisko za pt. Działo się w listopadzie[1].