Nazwisko: |
Słowińska, Joanna |
Data urodzenia: |
1 lipca 1971 |
Pieśniarka, skrzypaczka, artystka obdarzona silnym głosem i niezwykłą charyzmą sceniczną. Śpiewa rzadko już używaną ludową techniką tzw. „głosu białego”. Na jej repertuar składają się dawne tradycyjne pieśni polskie i słowiańskie, które prezentuje zarówno w postaci archaicznej, jak i w dynamicznym, nowoczesnym brzmieniu i aranżacjach. Obok repertuaru „ludowego” wykonuje:
– piosenki z literackich kabaretów i estrady okresu 20-lecia międzywojennego (spektakl Tylko raz... walce, tanga i romanse),
– kolędy (Gore Gwiazda),
– pieśni pasyjne (koncert Płaczcie anieli),
– piosenki krakowskiego Kazimierza (spektakl Ej, klezmer...),
– kompozycje współczesne do słów polskich poetów, m.in.: Agnieszki Osieckiej, Ernesta Brylla, Zbigniewa Książka i Stanisława Wyspiańskiego, najczęściej opatrzone muzyką Zygmunta Koniecznego (spektakl Chcę... – z aranżacjami Jarosława Bestera i Mikołaja Blajdy), który jest autorem kilku piosenek napisanych specjalnie dla niej.
Syntezę zainteresowań artystki prezentuje spektakl zatytułowany Tam na górze. Występuje ona z zespołem złożonym z krakowskich muzyków w osobach Mikołaja Blajdy – cb., pf., fisharmonia, Michała Jurkiewicza – vla, pf., Jakuba Mietły – acc., Pawła Odorowicza – vla, Jana Słowińskiego – vla, lira korbowa, i Tomasza Wertza – dr.
Z równym powodzeniem, co pieśni ludowe, wykonuje muzykę teatralną i formy oratoryjne, m.in.: kompozycje Zygmunta Koniecznego, jak: Litania Polska do słów ks. Jana Twardowskiego, Noc listopadowa (partie Ateny Pallas) i Serce moje gram do słów Stanisława Wyspiańskiego. Od października 2004 r. występuje jako solistka w oratoriach: Golgota Świętokrzyska i Tu es Petrus – z muzyką Piotra Rubika i słowami Zbigniewa Książka. Oba oratoria zostały zarejestrowane na płytach DVD. Wzięła też udział w nagraniu partii wokalnych do filmówMarty Meszaros i Antoniego Krauzego. Na koncie ma również dwie płyty nagrane ze swoim zespołem – Live in Alchemia (2006 r.) i Płaczcie anieli – pieśni o męce i zmartwychwstaniu Pańskim (2006 r.).
W 2004 r. zdobyła trzy główne nagrody Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” (2004) – Grand Prix, Niezależną Nagrodę Publiczności „Burza Braw” i Nagrodę Specjalną TV Polonia. W ramach tegoż Festiwalu została nominowana wraz z zespołem do nagrody „Folkowa Płyta Roku 2005” za płytę Live in Alchemia. W roku 2005 Joanna Słowińska została laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Występowała na najważniejszych festiwalach muzyki folkowej w kraju i zagranicą, m.in.: w Czechach, Danii, Hiszpanii, Łotwie, Macedonii, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, we Francji, Włoszech, na Białorusi, Litwie i Słowacji[1].
1. |
|
2. |
http://www.slowinska.art.pl/ |