Nazwisko: |
Gogolewski, Wojciech |
Data urodzenia: |
21 września 1953 |
Miejsce urodzenia: |
Zgierz koło Łodzi |
Pianista, kompozytor, aranżer, także saksofonista. Gry na fortepianie uczył się od piątego roku życia. Ukończył Podstawową Szkołę Muzyczną oraz Liceum Muzyczne w Łodzi w klasie fortepianu. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach w klasie kompozycji i fortepianu. Współpracował jako pianista akompaniator ze studenckim kabaretem Politechniki Łódzkiej. W czasie studiów współpracował jako kompozytor, aranżer i saksofonista barytonowy z Big Bandem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej oraz Orkiestrą Rozrywkową Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. W 1973 r. utworzył Kwartet Wojciecha Gogolewskiego w składzie: Wojciech Gogolewski – pf., lider, Czesław Szymański – dr., Zbigniew Wegehaupt – cb., Mieczysław Wolny – fl. Wraz z nim zdobył na Studenckim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu w 1973 r. wyróżnienie, a w 1974 r. II nagrodę zespołową i wyróżnienie za kompozycję. Jest także laureatem wyróżnień w organizowanych przez Państwowe Wyższe Szkoły Muzycznej konkursach improwizacji jazzowej w latach 1974–1975 oraz „Klucza do Kariery” na Pomorskiej Jesieni Jazzowej w Bydgoszczy w 1976 r.
W 1976 r. założył zespół No Smoking w składzie: Jan Cichy – bg., Wojciech Gogolewski – pf., kbrd., lider, Andrzej Krupa – alt sxf., Czesław Szymański – dr. Równocześnie współpracował jako pianista i aranżer z orkiestrami radiowymi w Katowicach, Łodzi, Opolu i Warszawie. W 1979 r. grał w zespole Ergo Band.
W latach 1981–1983 występował z grupą Zbigniewa Namysłowskiego Air Condition, z którą koncertował w kraju i za granicą, m.in. w Grecji, Francji, Szwecji, Rumunii, Szwajcarii i na Węgrzech. Współpracował także na estradzie i w nagraniach radiowych i płytowych m.in. z Michałem Bajorem, Haliną Frąckowiak, Grażyną Łobaszewską, Krystyną Prońko i Mieczysławem Szcześniakiem.
Jest kompozytorem muzyki filmowej, m.in. do Wojny światów – następne stulecie (współaut. Józef Skrzek, reż. Piotr Szulkin) i Wodzirej 2 (reż. Feliks Falk), muzyki teatralnej, licznych utworów instrumentalnych, piosenek. W latach 1989–1998 mieszkał i pracował w Monachium (Niemcy).
Jest cenionym muzykiem studyjnym. Wziął udział w nagraniach około dwustu płyt z muzyką folk, rapem, reggae, popem i jazzem. Na stałe związany jest z dwoma zespołami południowoamerykańskimi. Współpracuje z firmą Casio (programuje dla niej nowe systemy akompaniamentu w elektronicznych instrumentach klawiszowych), z zespołem Janusza Stokłosy, gra w triu Phantasmagoria z Mariuszem Bogdanowiczem – cb. i Piotrem Biskupskim – dr[1].