Nazwisko: |
Popławski, Janusz |
Data urodzenia: |
20 października 1938 |
Miejsce urodzenia: |
Dolina |
Data śmierci: |
27 grudnia 2004 |
Miejsce śmierci: |
Gdynia |
Gitarzysta, kompozytor i aranżer, także publicysta, pedagog i wydawca. Na gitarze uczył się grać w szkolnej orkiestrze przy Liceum Ogólnokształcącym w Nowej Soli. Uczył się też gry na kontrabasie w Średniej Szkole Muzycznej w Szczecinie. Absolwent Studium Nauczycielskiego w Gorzowie Wielkopolskim.
W 1956 r. został gitarzystą zespołu Błękitne Gwiazdy. W 1962 r. przeniósł się do Trójmiasta. Grał na gitarze w big-bandzie Jana Tomaszewskiego, z którym wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Jazzowej „Jazz Jamboree” w 1962 r. w Warszawie. Współpracował z zespołem jazzowym Jerzego Sapiejewskiego, z kabaretem „To Tu”.
W latach 1963–1976 był gitarzystą Niebiesko-Czarnych, aranżerem i kompozytorem znacznej części repertuaru tego zespołu[1]. W 1963 r. do zespołu Niebiesko-Czarni trafił jako „młody talent” Jerzy Pulcyn. Z Januszem Popławskim połączyła go pasja zawodowa, a prywatnie przyjaźń. Janusz Popławski pełnił przez wiele lat funkcję przewodnika muzycznego i promotora Jerzego Pulcyna, czuwając nad jego rozwojem oraz karierą, a także oferując w każdym czasie fachową pomoc[2].
Janusz Popławski pracował także jako popularyzator muzyki, autor programów tv ABC gitary, Fascynacje muzyczne Janusza Popławskiego i korespondencyjnego kursu nauki gry na gitarze na łamach tygodnika „Świat Młodych”. Był publicystą miesięcznika „Jazz” i „Magazynu Muzycznego”, prowadził także warsztaty gitarowe dla muzyków amatorów. Po rozwiązaniu Niebiesko-Czarnych zainteresował się syntezatorami gitarowymi, które sprowadził do Polski i stosował w nagraniach. W 1977 r. utworzył grupę Bumerang. Trzy lata później zorganizował Flash Band (Barbara Kowalska – voc., Jerzy Goleniewski – bg., Jarogniew Milewski – kbrd., Kazimierz Poć – dr., Janusz Popławski – g.), z którym występował w wielu krajach Europy a także w ośrodkach polonijnych USA.
Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji „Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej” (odcinek 90 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). Od 1991 r. prowadził wydawnictwo Professional Music Press, specjalizujące się w nowocześnie wydawanych podręcznikach muzycznych (m.in. Chwyty gitarowe, Szkoła na bas, Przeboje gitarowe, Heavy Metal, z kasetą audio i wideo). Wydawał także ilustrowane magazyny muzyczne „Gazeta Muzyczna”, „Gitara i Bas” i „Świat Gitary”. Jest kompozytorem piosenek dla N-C i jego solistów oraz Bumerangu, songów rock-opery Naga (libretto Grzegorz Walczak), utworów instrumentalnych, m.in. Spacer z gwiazdami, Taka była moja dziewczyna, Radar, Licznik Geigera; autorem podręczników: Studium gitary basowej, wydanego w 1992 r. przez PWM, oraz Szkoły na bas i Heavy metal (współautor Jarosław Zabłocki), Przeboje gitarowe Chwyty gitarowe, wydanych przez Professional Music Press w latach 1993–1997. W 2005 r. ukazała się drukiem jego autobiografia Byłem Niebiesko-Czarny czyli pól wieku z gitarą (z CD Janusz Popławski: Adagio cantabile), wydana przez Professional Music Press i Wydawnictwo Bernardinum[1].