Nazwa: |
Chór Męski HARFA |
Chór Towarzystwa Śpiewaczego HARFA |
|
Chór Męski im. Wacława Lachmana |
|
Data powstania: |
1906 |
Chór Męski im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa” działa nieprzerwanie od 1906 r. jako samodzielne stowarzyszenie. Został założony przez grono uczniów, studentów i rzemieślników warszawskich - entuzjastów śpiewu chóralnego.
Pod wieloletnią dyrekcją Wacława Lachmana, absolwenta Konserwatorium Warszawskiego i ucznia Zygmunta Noskowskiego, chór zyskał szczególną sławę w polskim życiu muzycznym i środowisku śpiewaczym.
Po śmierci Wacława Lachmana zespół prowadzili m.in. Jerzy Kołaczkowski, Janusz Dąbrowski, Tadeusz Olszewski, Henryk Szewczuk, Krzysztof Kusiel-Moroz, Mirosław Janowski i Katarzyna Zemler. Od końca 2015 r. funkcję I dyrygenta sprawuje pan Paweł Choina.
Chór dysponuje szerokim, bardzo różnorodnym repertuarem koncertowym obejmującym dzieła muzyczne od średniowiecza do współczesności, w którym szczególne znaczenie ma Muzyka Polska. Chór męski, który przyjął imię swojego założyciela, w ciągu przeszło 100 lat istnienia wziął udział w wielu festiwalach i konkursach śpiewaczych krajowych i zagranicznych zdobywając główne nagrody. Występował na sławnych scenach polskich (m.in. Filharmonii Narodowej i Teatru Wielkiego w Warszawie) jak i poza granicami, w niemal wszystkich krajach Europy.
Zespół był obecny przy wielu historycznych wydarzeniach Warszawy i Polski. Towarzyszył swoją muzyką przy odzyskiwaniu niepodległości, w czasie dwóch wojen światowych, nie zaprzestał działalności podczas okupacji hitlerowskiej i podczas Powstania 1944 r.
Był obecny przy narodzinach Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, występował ponad 360 razy w programach radiowych i telewizyjnych w Polsce i za granicą, nagrał ponad 20 płyt i muzykę chóralną do trzech filmów, występował w spektaklach operowych i teatralnych.
Szczególne znaczenie dla powojennej historii zespołu miało tournee artystyczne do Włoch w grudniu 1993 r. którego ukoronowaniem był występ w trakcie Pasterki celebrowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Bazylice Św. Piotra w Rzymie. Śpiewane wówczas przez HARFĘ polskie kolędy bożonarodzeniowe słuchało 2 miliardy telewidzów na całym świecie.
Za swą działalność artystyczną Chór Męski HARFA otrzymał szereg nagród i wyróżnień. Do najważniejszych z nich należą: Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej „Dla najlepszego chóru polskiego” (1937) oraz Nagrody Ministra Spraw Zagranicznych i Ministra Kultury i Sztuki.
W ramach Towarzystwa Śpiewaczego HARFA na przestrzeni lat podjęto i przeprowadzono szereg inicjatyw społecznych związanych z organizacją życia muzycznego w Warszawie. Towarzystwo jest organizatorem koncertów i festiwali muzycznych, które na trwałe wpisały się w życie kulturalne Mazowsza jak też innych części naszego kraju.
Zgodnie z wieloletnią tradycją, HARFA jest chórem amatorskim, skupiającym miłośników śpiewu niezależnie od wieku, zawodu i wykształcenia.[1].
1. |
http://www.harfa.waw.pl/index.php/o-chorze.html |