Nazwisko: |
Gulgowski, Włodzimierz |
Data urodzenia: |
13 lutego 1944 |
Miejsce urodzenia: |
Łódź |
Pianista jazzowy, kompozytor i aranżer. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu. Debiutował w amatorskim zespole swingowym. Potem współpracował z New Orleans Stompers, z którym w listopadzie 1963 r. uczestniczył w nagraniach płytowych. Jako pianista jazzowy zadebiutował na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree ’63 w Warszawie w Kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego w składzie: Czesław Bartkowski – dr., Włodzimierz Gulgowski – pf., Zbigniew Namysłowski – alt sxf., Tadeusz Wójcik – dr. Sukces tego zespołu zaowocował licznymi koncertami w wielu krajach Europy oraz nagraniami w radiu, telewizji i na LP Zbigniew Namysłowski Modern Jazz Group: Lola dla wytwórni Decca w 1964 r. W 1965 r. wystąpił w filmie Jazz aus Polen, zrealizowanym dla zachodnioniemieckiej TV przez Joachima Berendta. Wkrótce potem wyjechał do Szwecji, gdzie mieszka do dziś. Nawiązał tam współpracę w czołowymi jazzowymi muzykami skandynawskimi i amerykańskimi.
Komponował dla radia, filmu i telewizji. Z jego inicjatywy powstały m.in. LP Pop Workshop, vol. 1 i LP Pop Workshop, vol. 2: Song of the Pterodactil, nagrane z udziałem Zbigniewa Namysłowskiego – alt sxf. i amerykańskiego perkusisty Tony’ego Williamsa. W 1974 r. przyjął zaproszenie Michała Urbaniaka na koncerty w USA, gdzie nagrał z jego zespołem LP Michał Urbaniak: Funk Factory i LP Michał Urbaniak: Fusion III.
Po powrocie do Szwecji założył własny zespół Made in Sweden w składzie: Steve Gadd – dr., Włodzimierz Gulgowski – kbrd., Anthony Jackson – cb. Nagrał z nim autorski LP Włodzimierz Gulgowski: Soundcheck. Znaczącym epizodem była jego współpraca ze szwedzkim zespołem Abba, dla którego aranżował i wykonywał partie instrumentalne w nagraniach płytowych. W 1978 r. nawiązał współpracę ze sławnym gitarzystą Alem DiMeolą, z którym koncertował w Europie i USA.
Dwukrotnie przyjeżdżał do Polski. Na Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu w 1981 r. wystąpił solo, a na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree ’84 z zespołem Latin Lover w składzie: Hector Bingert – ten. sxf., sopr. sxf., fl., Włodzimierz Gulgowski – kbrd., lider, Jose Perez – dr., perc., Jorge Sadi – cb. Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 20 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego)[1].