Nazwisko: |
Ostrowska, Małgorzata |
Data urodzenia: |
2 maja 1958 |
Miejsce urodzenia: |
Szczecinek |
Piosenkarka i wokalistka rockowa, także autorka tekstów. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną, w której uczyła się gry na skrzypcach i fortepianie. Śpiewała ze szkolną orkiestrą „Koliber”. W 1975 r. uczestniczyła w koncertach amatorów na Festiwalu Piosenki Radzieckie w Zielonej Górze (Złoty Samowar), Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu (Srebrny Pierścień). W latach 1978–1979 była słuchaczką Studia Sztuki Estradowej w Poznaniu. Współpracowała z grupą wokalną Vist i kabaretem „Tey”.
W latach 1981–1991 była wokalistką Lombardu, jednej z najpopularniejszych grup polskiego rocka lat 80-tych. Współpracowała także z Lechem Janerką, Czesławem Niemenem, Michałem Urbaniakiem oraz grupami Basspace, Dżem, Acid Drinkers, Zander. Dokonane z nimi okazjonalnie nagrania wydane zostały w 1993 r. na CD Małgorzata Ostrowska.
Jej karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” (odcinek 80 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). Wystąpiła w roli Poezji w musicalu Łyżki i księżyc (muz. Grzegorz Stróżniak, libretto Emil Zegadłowicz), Marii Magdaleny w musicalu Jesus Christ Superstar (reż. Jerzy Gruza) i Królowej Aby w filmie Podróże Pana Kleksa (reż. Krzysztof Gradowski).
W 1996 r. powróciła na estradę. Współpracowała z zespołem Lombard, występuje też solo.
W 1999 r. ukazał się jej pierwszy solowy CD Małgorzata Ostrowska: Alchemia, na którym wystąpiła w potrójnej roli, wykonawczyni, współkompozytorki trzech piosenek, autorki wszystkich tekstów. Jest laureatką Bursztynowego Słowika, honorowej nagrody za całokształt twórczości przyznanej przez Prezydenta Miasta Sopotu podczas Sopot Festival w 1999 r[1].