Nazwa: |
VARS CANTABILE |
Stowarzyszenie Śpiewacze – Warszawski Zespół Artystyczny VARS CANTABILE im. Arkadiusza Janaszka |
|
Data powstania: |
1990 |
Warszawski Zespół Artystyczny VARS CANTABILE powstał w 1990 r. przy Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej. Założycielem i pierwszym dyrygentem był Arkadiusz Janaszek – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej na Wydziale Dyrygentury w Warszawie. To właśnie On, wspaniały i jednocześnie bardzo wymagający chórmistrz, przekazał Zespołowi wielką wrażliwość muzyczną i interpretacyjną. Pod jego artystycznym kierownictwem chór osiągnął, w dość krótkim czasie, wysoki poziom artystyczny. W repertuarze znalazły się głównie utwory w Jego autorskim opracowaniu, specjalnie dla VARS CANTABILE, na pięć głosów: trzy żeńskie i dwa męskie.
Jednym z pierwszych koncertów VARS CANTABILE był występ w sierpniu 1992 r. podczas I Światowego Zjazdu Kombatantów Polskich w Warszawie w obecności Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Wałęsy i Prymasa Polski kardynała Józefa Glempa.
Rok później na zaproszenie Ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Wilnie chór uczestniczył w uroczystościach poświęcenia mogił żołnierzy Armii Krajowej na Cmentarzu „Rossa” w Wilnie.
Wspaniałym podsumowaniem wspólnej pracy nad doskonaleniem artystycznej formy w pierwszych latach działalności chóru było uczestnictwo w roku 1993 w Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie Zdroju i zdobycie I nagrody w kategorii Chórów.
Działalność artystyczna Zespołu opiera się głównie na koncertach podczas różnych uroczystości państwowych i kościelnych, np. z okazji rocznic Powstania Warszawskiego, Bitwy Warszawskiej w Radzyminie, mszy Św. celebrowanej przez Papieża Jana Pawła II w dniu 13 czerwca 1999 r.
VARS CANTABILE brał udział w różnorodnych wydarzeniach artystycznych telewizyjnych i teatralnych m.in. zrealizował oprawę muzyczną spektaklowi teatralnemu pt. „Pasjanse Pana Marszałka” w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz spektaklowi telewizyjnemu pt. „Śpiewak Tanga”.
Wiele koncertów chóru odbyło się z inspiracji Mazowieckiego Towarzystwa Kultury, Muzeum Literatury, Muzeum Pałacu w Wilanowie, Muzeum Niepodległości i Stołecznej Estrady.
W roku 1996 po długiej chorobie, niespodziewanie dla wszystkich, odszedł Arkadiusz Janaszek – ukochany dyrygent i „dusza” VARS CANTABILE. Rozpoczął się nowy rozdział działalności Zespołu. Po powołaniu do życia Stowarzyszenia Śpiewaczego – Warszawski Zespół Artystyczny VARS CANTABILE przyjął Jego imię jako swojego Patrona.
W pierwszych, trudnych miesiącach dyrygentem zespołu został Jan Tkaczyk, ratując chór od zagrażającego mu kryzysu. Pod Jego kierunkiem VARS CANTABILE zrealizował nagrania kolęd i pastorałek, powiększając tym samym dorobek artystyczny Chóru.
W rok później obowiązki dyrygenta przejęła chórzystka Krystyna Czajkowska (alt), o doskonałym fachowym przygotowaniu jako absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Utrzymała chór na dotychczasowym, wysokim poziomie artystycznym, a także podjęła się gigantycznej pracy jaką było przygotowanie zespołu na miesięczne tournée po Francji i Szwajcarii w roku 1998. Krystyna Czajkowska po długiej i ciężkiej chorobie zmarła w 2000 r., a przez następne dwa lata zespołem dyrygował Maciej Cegielski, a później Marcin Stopczyk.
Od 2002 r. dyrygentem jest Edward Bogdan – absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Serdeczność i życzliwość tego utalentowanego chórmistrza od razu spotkała się z sympatią Zespołu. Każdy koncert VARS CANTABILE jest potwierdzeniem pełnej zaangażowania pracy i doskonałego warsztatu dyrygenta. Najpoważniejszym wyzwaniem dla wspólnej pracy było wykonanie, z okazji Jubileuszu 25-lecia Duszpasterstwa Środowisk Twórczych, utworu skomponowanego przez przyjaciela Chóru – Jerzego Derfla pt. „Mała Msza Radosna” d-moll.
Niemalże od początku powstania VARS CANTABILE miejsce przy fortepianie lub innym instrumencie akompaniującym należy do warszawskiego kompozytora i pianisty Janusza Tylmana. Również i ten długoletni przyjaciel Zespołu skomponował utwory, które znajdują się w repertuarze Chóru m.in. pastorałka „Bo to Polska właśnie”.
Niekiedy miejsce akompaniatora zajmuje bliska chórowi osoba Grażyna Piwkowska – na co dzień wirtuoz klawesynu. To ona właśnie towarzyszyła nam podczas koncertów odbytych w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Słowiański Świat Wita Nowe Tysiąclecie” w Kijowie (Ukraina).
Repertuar chóru obejmuje ponad 120 najpiękniejszych utworów światowej muzyki klasycznej, sakralnej, patriotycznej oraz kolędy. Utwory te zostały utrwalone na płytach CD i kasetach magnetofonowych. Bogaty i różnorodny repertuar został podzielony na programy tematyczne oraz projekty poetycko-muzyczne, co pozwoliło na zaproszenie do współpracy znanych aktorów i śpiewaków m.in.: Annę Nehrebecką, Halinę Rowicką, Ewę Domańską, Irenę Jun, Joannę Trzepiecińską, Henryka Machalicę, Jerzego Zelnika, Janusza Zakrzeńskiego, Krzysztofa Kalczyńskiego, Wojciecha Siemiona, Piotra Bajora, Ryszarda Bacciarellego, Jacka Borkowskiego, a także muzyków pianistów: Brygidę Szymłowską, Andrzeja Seroczyńskiego.
W czasie minionych lat VARS CANTABILE zaprezentował ponad 400 koncertów w Polsce i w wielu krajach Europy: Francji, Szwajcarii, na Litwie, Ukrainie zdobywając wielkie uznanie dla swojej sztuki poprzez wdzięczność słuchaczy wyrażaną mocnymi oklaskami[1].
1. |
http://www.varscantabile.pl/ |