Nazwisko: |
Zagrobelny, Łukasz |
Data urodzenia: |
1 lipca 1975 |
Miejsce urodzenia: |
Wrocław |
Polski wokalista związany z Teatrem Muzycznym ROMA. Członek Akademii Fonograficznej ZAPAV w sekcji Muzyki Rozrywkowej.
We Wrocławiu ukończył Technikum Ekonomiczne o profilu eksploatacja pocztowa oraz szkołę muzyczną I i II stopnia. Zdobył tytuł magistra sztuki na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego.
W 1999 r. zaprezentował podczas XXXVI Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu własną interpretację utworu Przyszli o zmroku z repertuaru Mietka Szcześniaka. Występ ten utorował mu drogę do kariery – został zauważony przez Natalię Kukulską i zaproszony do występowania w zespole wokalnym podczas jej koncertów, a także otrzymał zaproszenie od Macieja Pawłowskiego, kierownika muzycznego TM ROMA, na casting do musicalu Claude-Michela Schönberga Miss Saigon. Casting wygrał i wcielił się w trzy postaci: Thuya, Schultza
i żandarma. 2000 rok to również sukces na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA. Współpraca z teatrem zaowocowała kolejnymi angażami m.in. do musicali Grease, gdzie wcielił się w Anioła Stróża, Koty Andrew Lloyda Webbera, gdzie zagrał Wiktora, Taniec Wampirów Jima Steinmana, Akademia Pana Kleksa. W jednej z głównych ról wystąpił w musiaclu Les Miserables, którego premiera odbyła się w 2010 r. W tym czasie Zagrobelny razem z Robertem Kalickim (Bajm, lombard) i Piotrem Zanderem (Lombard, Zanderhaus) zakładają zespół Offside. W 2004 r. na rynku muzycznym pojawia się ich album Moja obsesja.
Zespół bierze również udział w krajowych eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji, a kompozycja Dreaming about you zajmuje czwartą lokatę.
Solowa kariera Łukasza zaczyna się od wydania longplaya Myśli warte słów, a jego premiera ma miejsce 24 września 2007 roku. Single Nieprawda oraz Życie na czekanie zajmują wysokie miejsca na listach przebojów, a sam wokalista na fali popularności bierze udział w finale 44. Sopot Festivalu, walcząc o nagrodę Bursztynowego Słowika[4].
28 marca 2008 r. premierę ma utwór Nie kłam, że kochasz mnie nagrany przez Zagrobelnego w duecie z Eweliną Flintą. Kompozycja znalazła się na ścieżce dźwiękowej do filmu Nie kłam kochanie w reż. Piotra Wereśniaka oraz na reedycji debiutanckiego albumu Łukasza. Utwór został nagrodzony na XLV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz zdobył nagrodę publiczności i trzecie miejsce decyzją jury na 42. Bałtyckim Festiwalu Piosenki – Karlshamn 2008. Łukasz i Ewelina otrzymali również statuetkę Viva Comet w kategorii Dzwonek Roku.
W 2008 r. wokalista odniósł też indywidualne sukcesy m.in. wygrywając w plebiscycie Eska Music Awards w kategorii Artysta Roku oraz otrzymując nominację do nagrody Fryderyka w kategorii Nowa Twarz Fonografii[2].
Druga solowa płyta muzyka pojawia się na sklepowych półkach 24 kwietnia 2009 r. i w zestawieniu OLiS zajmuje 17. miejsce. Między dźwiękami promują trzy single: Jeszcze o nas, Mówisz i masz oraz Przyjdzie czas[4].
Premiera trzeciego solowego albumu artysty odbyła się 27 marca 2012 r. Wydawnictwo zatytułowane Ja tu zostaję zyskało status złotej płyty. Każdy z trzech singli promujących krążek dotarł do czołówki ogólnopolskiego zestawienia AIRPLAY CHART[2].
18 marca 2013 r. ukazuje się płyta Symfonicznie – zapis koncertu Łukasza z Polską Orkiestrą Radiową, który miał miejsce 28 września 2012 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, po tym jak wokalista wygrał w Opolu Super Nagrodę Radiowej Jedynki[1].
Rok 2014 dla Łukasza jest rokiem premier – w rozgłośniach słychać utwór Tylko z tobą chcę być sobą promujący film Piotra Wereśniaka Wkręceni 2 oraz singiel Dotrę do Ciebie, który zapowiada nową płytę wokalisty, a jej premiera planowana jest na 2015 rok[2].
Ciekawostki:
W 2003 r. wokalista wziął udział w programie Idol[4].
W 2008 r. utwór Wolny wybór pochodzący z albumu Myśli warte słów został wykorzystany w spocie Banku Millenium.
Razem z Hanią Stach nagrał utwór Ja i Ty, który promował film High School Musical 3. Soundtrack z filmu pokrył się podwójną platyną[2].
W dorobku artysty znajduje się też przygoda z dubbingiem – jego głosem mówił Troy Bolton w polskiej wersji trzeciej części filmu muzycznego High School Musical. Wykonywał również partie wokalne w animacji Shrek 2[5].
1. |
http://www.lukaszzagrobelny.com/ |
2. |
https://www.facebook.com/lukaszzagrobelny |
3. |
http://olis.onyx.pl/listy/index.asp?idlisty=514&lang |
4. |
http://beta.last.fm/pl/music/%C5%81ukasz+Zagrobelny |
5. |
http://www.filmweb.pl/person/%C5%81ukasz+Zagrobelny-777262 |