Andrzejewicz, Gosia

Zgłoszenie do artykułu: Andrzejewicz, Gosia

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Andrzejewicz, Gosia

Andrzejewicz, Małgorzata

Data urodzenia:

14 stycznia 1984

Miejsce urodzenia:

Bytom

Informacje

Piosenkarka sytuująca się w kręgu muzyki pop. Od najmłodszych lat przejawiała talent wokalny. Aktywnie uczestniczyła w licznych akademiach, imprezach okolicznościowych i konkursach, a także brała udział we wszelkiego rodzaju przeglądach piosenki, zdobywając w nich łącznie ponad trzydzieści głównych nagród[1]. Została dwukrotnie wyróżniona przez prezydenta miasta Bytomia za szczególne osiągnięcia artystyczne[2]. Uczyła się także gry na fortepianie[1].

W liceum dołączyła do jazzowo-popowego zespołu założonego przez studentów Wydziału Jazzowego Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie pełniła rolę wokalistki. Pomimo sukcesów grupy, której udało się dotrzeć do eliminacji „Debiutów” na festiwalu w Opolu oraz zaistnieć w lokalnej telewizji, po pewnym czasie Gosia postanowiła ją opuścić, za powód podając brak wzajemnego zrozumienia[2]. Wkrótce po zakończeniu współpracy z zespołem piosenkarka zaczęła sama komponować muzykę i pisać teksty, nawiązała kontakt z Adamem Kamińskim i jego bratem Arturem „St0ne” Kamińskim zajmującymi się produkcją muzyczną. W trzeciej klasie liceum na konkursie we Florencji została także dostrzeżona przez włoskiego kompozytora Goffredo Orlandiego. Nowe znajomości pozwoliły jej rozpocząć pracę nad samodzielnym debiutem. Po ukończeniu szkoły średniej w Bytomiu wokalistka podjęła studia w Wyższej Szkole Biznesu i Informatyki im. J. Tyszkiewicza i zamieszkała w Bielsku-Białej.

W 2004 r., przy wsparciu braci Kamińskich i we współpracy z Goffredo Orlandim wydała debiutancki album zatytułowany „Gosia Andrzejewicz”. Płyta nie trafiła jednak na sklepowe półki, dostępna była jedynie w internecie[3].

Prawdziwy sukces wokalistka odniosła w 2006 r., kiedy to nakładem wytwórni My Music wydała aż dwa krążki. W kwietniu ukazał album „Gosia Andrzejewicz Plus”, a w listopadzie „Lustro”. Obydwa szybko po ukazaniu się otrzymały status złotej płyty. Ponadto w tym samym roku wokalistka zgarnęła kilka nagród, m.in. „Złoty Dziób” w kategorii „Odkrycie roku” przyznawaną przez Radio Wawa, oraz nominacje do Fryderyka i Eska Music Awards w kategoriach Artysta roku, Debiut roku i Pop hit roku.

Rok później Gosia wystąpiła na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, co zaowocowało kolejnymi nagrodami – artystka wygrała w dwóch kategoriach: Wokalistka oraz Debiut roku. Otrzymała również laur VIVA Comet i Mikrofon Popcornu. Obydwa te wyróżnienia zostały jej przyznane na skutek głosowania słuchaczy.

W 2009 r. ukazał się kolejny album zatytułowany „Wojowniczka”, który łączy muzykę pop z dance’owym brzmieniem[1].

W listopadzie 2014 r. Gosia wydała dwupłytowy album pt. „Film”, na którym znalazły się zarówno utwory pop jak i muzyka klubowa. W procesie jego tworzenia podjęła współpracę z zagranicznymi artystami, między innymi z raperem Dr Albanem[4].

Bibliografia

1. 

http://www.gosiaandrzejewicz.pl/
Oficjalna strona internetowa Gosi Andrzejewicz [odczyt: 04.03.2016].

2. 

http://www.interia.pl/
Portal informacyjny Interia [odczyt: 04.03.2016].

3. 

http://plejada.pl/
Portal poświęcony tematyce gwiazd show-biznesu [odczyt: 04.03.2016].

4. 

http://www.eska.pl/
Strona internetowa Radia Eska [odczyt: 04.03.2016].