Bocheński, Jacek

Zgłoszenie do artykułu: Bocheński, Jacek

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Bocheński, Jacek

Pseudonim:

Hosper, Adam

Data urodzenia:

29 lipca 1926

Miejsce urodzenia:

Lwów

Informacje

Urodził się we Lwowie, jako syn Tadeusza Bocheńskiego, poety, tłumacza, filologa klasycznego oraz Marii Jankowskiej. Debiutował jako poeta – w 1944 r. w tygodniku „Odrodzenie”, jako prozaik – zbiorem opowiadań „Fiołki przynoszą nieszczęście” w 1949 r. W następnych latach dał się poznać przede wszystkim, jako autor książek niefabularnych, bo z usposobienia jest eseistą, i taki charakter ma jego twórczość. Był współzałożycielem i redaktorem naczelnym kwartalnika „Zapis”, wydawanego poza cenzurą, z tego powodu miał oficjalny zakaz druku. Pismo walczyło o wolność słowa w PRL, koncentrując się na historii i jej zafałszowaniach, na socjologii i kulturze. Gigantyczny sukces także poza Polską „Boskiego Juliusza” przyniósł mu międzynarodową sławę i zaniepokoił tak bardzo ówczesną władzę, że cofnięto mającą mu przypaść w udziale prestiżowa nagrodę Nowej Kultury. Dziś, ponad pół wieku od powstania książki, zawarte w niej rozważania nie straciły na aktualności. Mało kto wie, że Bocheński jest także autorem świetnych reportaży literackich z Afryki a nawet tekstów piosenek, spod jego pióra wyszedł między innymi, słynny „Rudy rydz”[2].

Bibliografia

1. 

Katalog Biblioteki Narodowej

2. 

http://kultura.wp.pl/title,Bochenski-Jacek,wid,13637253,tworca.html
Portal internetowy Wirtualna Polska [odczyt: 28.11.2011].