Borowski, Ryszard

Zgłoszenie do artykułu: Borowski, Ryszard

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Borowski, Ryszard

Informacje

Muzyk, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. W sezonie 1977–78 pracował w orkiestrze Filharmonii Narodowej. W 1977 r. zdobył drugą nagrodę (pierwszej nie przyznano) w ogólnopolskim konkursie na utwór dla radiowej orkiestry „Studio-S1”. Od tego czasu współpracował z big bandem „Studio S1” prowadzonym przez Andrzeja Trzaskowskiego.

Ryszard Borowski interesuje się przede wszystkim muzyką dawną i jazzem. Współpracował z zespołami muzyki dawnej (Ars Nova, Collegio Antico, Lege Artis, Ars Antiqua, Dekameron, Bornus Consort, Camerata Cracovia, Dancerye, Concerto Polacco) specjalizując się w grze na kopiach dawnych instrumentów dętych. Przez kilka lat pracował w orkiestrze Warszawskiej Opery Kameralnej jako etatowy muzyk. W latach 1986–1991 pracował jako instrumentalista i aranżer (później także jako kompozytor i dyrygent) w Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji „Studio S-1”. Rezultatem tej współpracy było pojawienie się w bibliotece radiowej około stu partytur jego autorstwa.

Chętnie pracował z big bandami. W 1993 r. dyrygował orkiestrą Filharmonii Kieleckiej prowadząc zorkiestrowany przez siebie „Koncert Fortepianowy” Włodzimierza Pawlika. Jako kompozytor, aranżer i instrumentalista współpracuje z kwartetami: Prima Vista, Arundo i z kwintetami: I Solisti di Varsavia oraz Chamber Brass.

Jest także pedagogiem, pracuje w warszawskich szkołach muzycznych, przede wszystkim na Wydziale Jazzu Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina. W latach 2006–2012 prowadził Big Band warszawskiej Akademii Muzycznej. W 2008 r. obronił pracę doktorską i otrzymał tytuł doktora na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Na tej uczelni prowadzi seminarium muzyki jazzowej oraz zajęcia z aranżacji i orkiestracji.

Jest autorem wielu artykułów i recenzji w prasie specjalistycznej. Przez ostatnie 25 lat współpracował i publikował na łamach takich pism jak: Jazz, Studio, Ruch Muzyczny, Jazz a Go Go, Jazzi Magazine, Jazz Forum. Opublikowana została też jego obszerna praca o amerykańskim kompozytorze i aranżerze Gilu Evansie.

Poza pracami teoretycznymi, kompozycjami i aranżacjami jest czynnie uprawiającym zawód instrumentalistą. W latach 2000–2001, 2003, a także 2013 w ankietach pisma Jazz Forum na najlepszego instrumentalistę jazzowego, był umieszczony na drugim miejscu w Polsce w kategorii fletu. Ma na swoim koncie wydanych pięć jazzowych płyt autorskich[1].

Bibliografia

1. 

http://www.kurs.art.pl/
Strona internetowa Letniego Kursu Muzycznego [odczyt: 21.08.2015].