Zgłoszenie do artykułu: Doda

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Pseudonim:

Doda

Nazwisko:

Rabczewska, Dorota

Data urodzenia:

15 lutego 1984

Miejsce urodzenia:

Ciechanów

Informacje

Piosenkarka, autorka tekstów i felietonów do magazynu „Maxim”. Córka dwukrotnych medalistów mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów Pawła i Wandy Rabczewskich. W 1991 r. rozpoczęła naukę gry na fortepianie w szkole muzycznej. Jej pierwszy publiczny występ odbył się w 9 maja 1992 r., gdy wzięła udział w Mini Liście Przebojów organizowanej przez Młodzieżowy Dom Kultury w Ciechanowie. Dwa lata później wygrała Konkurs Piosenki Dziecięcej w Ciechanowie oraz wzięła udział w programie telewizji Polsat „Powitanie Lata w Gdańsku”. W 1997 r. podjęła naukę w Studium Wokalnym Elżbiety Zapendowskiej, zaś już na początku 1998 przyjęto ją do teatru Studio Buffo, gdzie występowała w takich przedstawieniach jak „Metro” czy „Przeżyj to sam”.

W 2000 r. artystka został wokalistką rockowego zespołu Virgin, z którym nagrała swoją pierwszą solową płytę – Virgin. Z tego albumu pochodzą m.in. piosenki To tyMam tylko ciebie. Krążek otrzymał nominację do Fryderyków w kategorii Nowa Twarz Fonografii.

W 2002 r. Doda wzięła udział w reality show Bar. Dwa lata później zespół wydał drugi album pn. Bimbo, który zadebiutował w Polsce na pierwszym miejscu oficjalnej listy sprzedaży płyt OLiS i zapewnił grupie pierwszą Złotą Płytę. Promowały go takie single jak Dżaga oraz ballady Kolejny razNie zawiedź mnie.

W 2004 r. z zespołu doszedł Basista Krzysztof Najman, oraz perkusista, oraz Piotr „ Posejdon” Pawłowski. W nowym już składzie w 2005 r. Virgin wydał kolejną płytę zatytułowaną Fikki. Utwór Znak Pokoju znajdujący się na krążku zdobył Słowika Publiczności na Sopot Festival 2005. Album sprzedał się w nakładzie 100 tysięcy, uzyskując status multiplatynowej płyty.

Po rozpadzie zespołu, w lipcu 2007 r. artystka nagrała swoją pierwszą solową płytę, zatytułowaną Diamond Bitch. Ballada Katharsis stała się singlem promującym album. We wrześniu wystąpiła na festiwalu w Sopocie gdzie zaśpiewała piosenkę To jest to. W kwietniu 2008 r. jej utwór Rany wykorzystał Krzysztof Zanussi w ścieżce dźwiękowej do swojego filmu – Serce na dłoni. W marcu 2009 r. artystka wyjechała do Stanów Zjednoczonych, koncertując w Nowym Jorku i Chicago.

Jej druga płyta solowa ukazała się w maju 2011 r. Album o nazwie Siedem pokus głównych promował singiel Bad Girls, a płyta w grudniu 2011 r. uzyskała status platyny.

Laureatka:

– Telekamery w kategorii muzyka w 2006 r.,

– Mikrofonów miesięcznika „Popcorn” w 2006 r.,

– Nagrody Eska Music Award w kategorii Piosenkarka Roku 2006,

– Superjedynki za najlepszą płytę roku i najlepszą premierę w 2006 r.,

– Nagrody MTV za występ na festiwalu TOPtrendy w 2006 r.,

– Nagrody MTV za najlepszy teledysk do piosenki Szansa w 2006 r.,

– Nagrody stacji TV Jetix kategoriach Osobowość TV i Najlepszy Artysta w 2006

– Comet VIVA w kategorii artystka roku, image roku oraz teledysk roku 2007

– Dwóch Złotych Dziobów w kategorii Medialna Osobowość Roku oraz Teledysk Roku w 2007 r.,

– Dwóch Złotych Dziobów w kategorii Wokalistka Roku i Teledysk Roku w 2008 r.,

– Nagrody MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy Polski Wykonawca w 2007 r.

Poza sceną :

– Wystąpiła dwukrotnie w realisty show „Bar” w 2002 i 2004 r.,

– Dubbingowała postać Abby w polskiej wersji filmu animowanego Asterix i Wikingowie,

– Brała udział w programie stacji TV Turbo przygotowującej do egzaminu prawa jazdy pn. „Jazda z Dodą”.

– Była jednym z jurorów telewizyjnego show stacji TVP 2 pn. „Gwiazdy Tańczą na Lodzie.”

Bibliografia

1. 

http://dodaqueen.com
Oficjalna strona internetowa Dody [odczyt: 14.02.2012].