Jello Biafra

Zgłoszenie do artykułu: Jello Biafra

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Pseudonim:

Jello Biafra

Nazwisko:

Boucher, Eric Reed

Data urodzenia:

17 czerwca 1958

Miejsce urodzenia:

Boulder w stanie Kolorado

Informacje

Amerykański muzyk, znany przede wszystkim ze współpracy z punk rockową kapelą Dead Kennedys.

W 1977 r. dołączył do grupy The Ravers, która zmieniła później nazwę na The Nails. W czerwcu następnego roku stał się członkiem formacji Dead Kennedys i zaczął występować pod pseudonimem Occupant, ale szybko zmienił ksywkę na Jello Biafra. Muzyk odpowiadał za pisanie słów piosenek dla zespołu. W 1979 r. został współwłaścicielem niezależnej wytwórni Alternative Tentacles. Dead Kennedys sporo koncertowali, a ich kontrowersyjne teksty i prosta, ostra muzyka przyciągały wielu fanów. W 1986 r. Biafra opuścił zespół i zaczął pomagać innym formacjom w ich pracach studyjnych. Równocześnie nagrywał solowe albumy z tak zwanym „słowem mówionym”. W 1988 r. wraz z muzykami Ministry powołał do życia formację Lard, z którą nagrał 4 albumy. Był także założycielem grupy No WTO Combo, mającą promować sprzeciw wobec spotkania globalistów w Seattle. Zespół nagrał jeden album.

W 1998 r. Dead Kennedys oskarżyli Biafrę o niepłacenie im należnych zysków z praw autorskich. Zespół reaktywował się w 2001 r., jednak nie przewidziano Biafry w odrodzonym składzie. Zespół rozpadł się w 2008 r. z powodów zdrowotnych członków zespołu.

W 2000 r. muzyk otrzymał nominację na kandydata w wyborach prezydenckich z ramienia nowojorskich Zielonych, ostatecznie jednak przegrał w partyjnym głosowaniu. Miewał potem problemy z prawem –oskarżano go o rozsiewanie demoralizacji oraz szkodliwych treści. Został skazany na rok więzienia oraz 2000 dolarów grzywny. Potem powołał do życia fundację No More Censorship Defense, mającą na celu wspieranie zespołów z kręgu punk rocka.

W 2008 r., z okazji 50 urodzin artysty powstała supergrupa Jello Biafra and the Guantanamo School of Medicine, która rok później wydała płytę[1].

Bibliografia

1. 

http://www.rmf.fm/
Strona internetowa RMF Muzyka [odczyt: 29.10.2015].