John, Elton Hercules

Zgłoszenie do artykułu: John, Elton Hercules

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

John, Elton Hercules

Dwight, Reginald Kenneth

Data urodzenia:

1947

Informacje

Brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i legenda światowego show-biznesu. W czasie ponad trzydziestoletniej kariery wydał ponad 30 albumów i jako jeden z niewielu artystów popowych zdołał utrzymać niezmienną popularność przez cały okres swej twórczości. W 1994 r. został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame, a trzy lata później otrzymał od królowej Elżbiety II tytuł szlachecki za osiągnięcia muzyczne, działalność charytatywną i promocję kultury brytyjskiej.

Jego debiutancki album Empty Sky ukazał się w 1969 r. Rok później wydał płytę Elton John, która była nominowana do nagrody Grammy w 1971 r. w kategorii album roku. Kolejnym wielkim sukcesem artysty okazał się utwór Rocket Man promujący piąty album muzyka Honky Chateau. Piosenka dotarła do 2 miejsca na brytyjskiej liście przebojów, a płyta doszła do 1 miejsca Billboardu. W latach 1973–1976 muzyk nagrał większość ze swoich najbardziej rozpoznawalnych przebojów. Później jego kariera trochę przygasła.

W 1987 r. artysta przeszedł poważną operację strun głosowych w szpitalu w Australii. Tym samym stracił swój głęboki głos i zyskał charakterystyczną chrypkę[1].

Bibliografia

1. 

http://www.rmfon.pl/.
Strona internetowa RMF ON [odczyt: 28.10.2015].