Zgłoszenie do artykułu: Marika

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Pseudonim:

Marika

Nazwisko:

Kosakowska, Marta

Data urodzenia:

14 grudnia 1980

Miejsce urodzenia:

Białystok

Informacje

Piosenkarka i autorka tekstów powiązana z muzyką reggae, ragga, soul, funk, dancehall, nu jazz oraz pop. Urodziła się w Białymstoku, wychowała w Łomży.

Na scenie pojawiła się w 2002 r. jako wokalistka soudsystemu Bass Medium Trinity, z którym dwa lata później wydała debiutancki album zespołu „Mówisz i masz”. Następnie brała udział w kliku projektach, m. in. w organizowanym w 2005 r. przez gdyński Teatr Muzyczny spektaklu hip-hopowym „12 ławek”, a rok później w polsko-niemieckim projekcie „Polski ogień”, w ramach którego nagrała dwa utwory, „Siła ognia” i „What’s Your Flava”.

W 2007 r. podjęła współpracę z wytwórnią Karrot Komando i wydała jej nakładem singiel „Moje serce”.

Właściwy debiut wokalistki miał miejsce w 2008 r. z chwilą wydania autorskiej płyty „Plenty” nakładem wytwórni Pomaton EMI. Rok później Marika została nominowana do nagrody Fryderyka w kategorii Nowa Twarz Fonografii, a następnie, podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, do Superjedynki jako Debiut Roku.

W 2010 r. wydała dwupłytowy album „Put Your Shoes On/Off”[1], który również otrzymał nominację do Superjedynki, tym razem w kategorii Płyta Pop[2]. Niedługo potem Marika zdecydowała się zakończyć współpracę z wytwórnią Pomaton Emi i powrócić do Karrot Komando. Kolejne dwie płyty wydała jej nakładem oraz przy współpracy z zespołem Spokoarmia. Były to „Momenty” z 2012 r. i akustyczny album „ChilliZET Live Sessions” z 2013 r[3].

W latach 2013–2014 wokalistka prowadziła program „The Voice of Poland” na antenie TVP2, następnie zrezygnowała z tej posady na rzecz innego show tej samej stacji pt. „SuperSTARcie”. Ze względu na niską oglądalność został on jednak zdjęty z anteny po zaledwie jednym sezonie[4].

W 2015 r. ukazał się album „Marta Kosakowska”, który został wydany nakładem wytwórni Warner Music Poland[5]. Płyta ta została okrzyknięta najdojrzalszą w dorobku artystki, krytycy zwrócili uwagę na duchowy wymiar utworów, pojawiły się interpretacje sytuujące album w kręgu muzyki chrześcijańskiej, pomimo że słowo „Bóg” nie pada w nim ani razu. Sama wokalistka przyznaje, że płyta jest po części wynikiem jej nawrócenia się[6].

Bibliografia

1. 

http://www.rmf.fm
Strona internetowa radia RMF FM [odczyt: 24.03.2016].

2. 

http://www.interia.pl
Portal informacyjny Interia [odczyt: 24.03.2016].

3. 

http://www.reggaepolskie.pl
Strona internetowa poświęcona polskiej muzyce reggae [odczyt: 24.03.2016].

4. 

http://www.eska.pl
Strona internetowa radia ESKA [odczyt: 24.03.2016].

5. 

http://www.wyborcza.pl
Strona internetowa Gazety Wyborczej [odczyt: 24.03.2016].

6. 

http://www.kobieta.onet.pl
Portal informacyjny Onet [odczyt: 24.03.2016].