Podsiadło, Dawid

Zgłoszenie do artykułu: Podsiadło, Dawid

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Podsiadło, Dawid

Data urodzenia:

23 maja 1993

Miejsce urodzenia:

Dąbrowa Górnicza

Informacje

Polski wokalista, autor tekstów i kompozytor. W rodzinnym mieście – Dąbrowie Górniczej – ukończył szkołę muzyczną I stopnia w klasie puzonu. Na kształtowanie się jego gustu muzycznego duży wpływ miał starszy o osiem lat brat, który zaznajamiał go z twórczością ikon światowego rocka[1]. Jako muzyczne inspiracje Dawid wymienia takie zespoły jak The Strokes, Arctic Monkeys, The Fray, Coldplay czy Civil Twilight[2].

Dawid Podsiadło dał się poznać szerszej publiczności występując w 2012 r. w programie X Factor, w którym odniósł zwycięstwo. Rok po medialnym sukcesie wydał debiutancki, solowy album zatytułowany Comfort and Happiness, którego premiera miała miejsce pięć dni po dwudziestych urodzinach wokalisty, 28 maja 2013 r. Album został dobrze przyjęty przez krytykę i publiczność – cały nakład wyczerpał się po 5 dniach a 168 godzin wystarczyło, żeby płyta pokryła się złotem[1]. Ostatecznie album zyskał status potrójnej platynowej płyty[2]. Artysta zdobył liczne nagrody m.in. cztery Fryderyki w kategoriach Album Roku, Artysta Roku, Fonograficzny Debiut Roku oraz Piosenka Roku dla utworu Trójkąty i kwadraty[4], Nagrodę Muzyczną Programu Trzeciego – „Mateusz” za debiut w kategorii muzyka rozrywkowa czy Wiktora 2013 dla Gwiazdy Piosenki. W 2013 roku był również nominowany do MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy Polski Wykonawca[2].

Po sukcesie jakim okazał się debiut wokalista przyznał, że pragnie skupić się nie na karierze solowej, a na zespole Curly Heads, który od 2010 r. współtworzy ze swoimi przyjaciółmi – Oskarem Bałą (gitara elektryczna), Tomaszem Szulińskim (g.), Damianem Lisem (perc.) oraz Tomaszem Skutą (bg.)[3].

21 października 2014 r. na rynku pojawił się ich debiutancki album Ruby Dress Skinny Dog[5].

Ciekawostki:

Nie przeszedł eliminacji do programu Szansa na Sukces[1].

W programie Mam talent! jego zespół nie przeszedł castingu, a sam Dawid mając szansę na solowy występ nie przyjął propozycji[3].

Tytuł jego solowego albumu Comfort and Happiness nawiązuje do słów postaci z gry komputerowej Final Fantasy VIII: You’re the one who gives me the most comfort. Comfort and happiness... And annoyance and disappointment, too![1].

Bibliografia

1. 

http://www.mlodziez.info/1720_Lekarstwo_na_nijakosc.html
Artykuł poświęcony osobie Dawida Podsiadły [odczyt: 11.08.2015].

2. 

http://www.lastfm.pl/music/Dawid+Podsiad%C5%82o
Profil artysty na portalu last.fm [odczyt: 11.08.2015].

3. 

http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,138262,16855893,Curly_Heads__Jestesmy_zwyklymi_chlopakami_z_sasiedztwa_.html
Wywiad z Dawidem Podsiadłą oraz Oskarem Bałą [odczyt: 11.08.2015].

4. 

http://www.zpav.pl/fryderyk/nominowani/index.php?year=2014
Artykuł podsumowujący plebiscyt Fryderyki 2014 [odczyt: 11.08.2015].

5. 

http://www.sonymusic.pl/albumy/curly-heads-ruby-dress-skinny-dog
Artykuł dotyczący zespołu Curly Heads opublikowany na oficjalnej stronie wytwórni Sony Music Entertainment Polska [odczyt: 11.08.2015].