Ojców naszych śpiew: pieśni patriotyczne

Ojców naszych śpiew: pieśni patriotyczne Straszewicz, Marzenna (wybór, opracowanie) Oznaczenie autora wg wydawcy: Straszewicz Marzenna

1992

Komorów: Prometeusz

ISBN:

83-900808-0-X

śpiewnik

Zbiór pieśni został poświęcony następującym osobom, które walczyły na wolność Polski: Bohdana i Zdzisława Straszewiczów poległych w Bitwie Warszawskiej w sierpniu 1920 r., Franciszka Kulerskiego rozstrzelanego przez Niemców jesienią 1939 r. w Grudziądzu, Władysława Straszewicza wywiezionego do ZSRR w 1940 r. i zaginionego, Ludwika Straszewicza – obrońcy oraz propagatora polskiego dziedzictwa naukowego, a także kulturalnego (zm. 27 XII 1987 r. w Warszawie). W przedmowie Marzenna Straszewicz wskazała na najważniejsze funkcje pieśni wojennych, które wpłynęły jednocześnie na ich układ w publikacji. Według autorki ich zadaniem było:

– wyrażanie miłości do Boga (rozdz. I) oraz do Ojczyzny (rozdz. II),

– opowiadanie o zbrojnych i pokojowych wysiłkach, by zapobiec utracie państwowości w XVIII w. (rozdz. III),

– przekazywanie historii o niekończącej się daninie krwi w walkach o odzyskanie niepodległości (rozdz. IV),

– ukazywanie bólu niewoli i wygnania, tęsknoty do wolności i do Polski (rozdz. V),

– dzielenie się radością twórczą miłości (rozdz. VI).

Wybierając utwory, Marzenna Straszewicz kierowała się kilkoma względami: szukała wersji najstarszej i najbliższej oryginałowi, najbogatszej muzycznie, a także najbardziej popularnej. Każde inne kryteria, które spowodowały umieszczenie danej piosenki w śpiewniku, zostały przedstawione i scharakteryzowane w przypisach.

Obok tekstów pieśni w publikacji zostały zamieszczone również fragmenty wierszy. Stanowią one liryczną ilustrację tematyki danej części publikacji, a także są wyrazem patriotyzmu, miłości do Ojczyzny oraz do rodaków. Poniżej lista tytułów i autorów wierszy wybranych przez Marzennę Straszewicz:

Śpiew na cześć 25 lutego 1861 roku w Warszawie – Teofil Lenartowicz

Myśląc Ojczyzna... – Karol Wojtyła

Z wiosną – anonim

O chorągwi kosynierów – Maria Konopnicka

Powstanie – Tymon Zaborowski

O, kraju mój – Stanisław Baliński

Do poległych pod Książem – Władysław Syrokomla

Rota – Józef Relidzyński

Starym szlakiem – Józef Mączka

Pieśń do Boga – Hiacynt Jabłoński

Za co ty walczysz, polski żołnierzu – Artur Oppman

Królowa polskiej korony – Stanisław Wyspiański

Krzyże i miecze – Kazimierz Wierzyński

Pielgrzym – Stefan Witwicki

Książka z wierszami – Kornel Makuszyński

Pobudka – Adam Asnyk

Strzeż łzy – Władysław Bełza

Śpiewnik nie posiada numeracji liczbowej stron – do określenia lokalizacji utworu służą kolejne numery pieśni.