Akathistos Polski. Medytacje o Tajemnicy Życia Matki Boskiej : na...

Tytuł właściwy:

Akathistos Polski. Medytacje o Tajemnicy Życia Matki Boskiej : na tenor i baryton solo chóry – męski żeński i mieszany a cappella

Obsada instrumentalna:

Na tenor i baryton solo, chóry męski, żeński i mieszany a cappella.

Data powstania:

1981

Gatunek muzyczny:

akathistos

Typ/rodzaj:

kserokopia autografu

Biblioteka Jagiellońska. Rkp. 1981 : 22

Informacje dodatkowe:

Rękopis obejmuje 53 strony o wymiarach 30 x 21 cm. Do rękopisu dołączono informację zapisaną pismem maszynowym: „Utwór ten powstał z inspiracji 24 obrazów Teresy Stankiewicz pt. Akathistos. Akathistos jest formą hymnu do Najświętszej Marii Panny wywodzi się z tradycji kościoła wschodniego, sięgającej 8 w. Wykorzystanie tej tradycji przez malarkę, poetę i kompozytorkę jest odzwierciedleniem żywotności tej formy kultu Matki Boga w naszych czasach. Świadczy o tym również ekumeniczny charakter tego utworu. Tradycja Akathistosa przeniknęła na zachód przez Włochy około r. 800-nego. Od tej pory w ciągu wieków liczne są jego twórcze kontynuacje. Akathistos polski powstał obecnie z inspiracji tej żywej w kościele tradycji. Zarówno obrazy, tekst poetycki jak i muzyka wyrastają z ducha polskiego kultu Maryjnego”. Każda karta kserokopii (recto) jest kopią jednej strony oryginału rękopisu.