Czarne Koty

Zgłoszenie do artykułu: Czarne Koty

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Czarne Koty

Data powstania:

1963

Data rozwiązania:

1964

Informacje

Był to zespół typowo gitarowy, grający w Zakładowym Domu Kultury im. Lenina w latach 1963–1964. Założycielem zespołu był perkusista Wojciech Salamon, a jego następcą na perkusji został multiinstrumentalista i wokalista Janusz Gajec.

Początkowo grupa miała lokum w Myślenicach. Tam odbywały się próby, występy i imprezy z udziałem zespołu. Podczas wakacji (lipiec–sierpień 1964 r.) zespół grał w restauracji „Pod Blachą” w Myślenicach. Potem znaleźli miejsce prób w Zakładowym Domu Kultury Huty im. Lenina w Nowej Hucie. Tam zaczęły się znaczące sukcesy. Zespołowi podczas koncertów towarzyszyli wokaliści estrady Zakładowego Domu Kultury: Larysa Wdzięczkowska, Edward Strojny, Czesław Popielarczyk. Z konkursu wokalistów śpiewała razem z nimi Elżbieta Żakowicz.

Pod koniec istnienia zespół – jako jedyny w Krakowie – stosował efekt pogłosowy do gitary solowej i mikrofonów co znacznie uatrakcyjniało brzmienia instrumentalne. W składzie:

gitara solo – Marek Jamrozy oraz muzyk sesyjny – Zygmunt Zieliński (Bobby)

gitara bas – Mirosław Woźniak

gitara rytm – Leszek Fugiel

perkusja – Janusz Gajec / Wiesław Szenborn oraz muzyk sesyjny – Mieczysław Spyrczyński

kbrd. (Ionica) – muzyk sesyjny Andrzej Zieliński

voc. – Elżbieta Żakowicz / Włodzimierz Gurgul

Zespół istniał do jesieni 1963 r. Potem z zespołu odszedł Janusz Gajec, którego zastąpił Mieczysław Spyrczyński. W tym składzie grał jeszcze kilka miesięcy później uległ rozwiązaniu[1].

Bibliografia