Nazwa: |
Pectus |
Data powstania: |
2005 |
Zespół powstał wiosną 2005 r. w Rzeszowie. W 2006 r. grupa zdobyła Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” Rzeszów.
W styczniu 2007 r. ukazał się promocyjny mini-album, z pięcioma autorskimi utworami. W nagraniach materiału uczestniczyli Wojtek Horny (O.N.A. Chylińska) i Zbyszek Jakubek (Walk Away, R. Rynkowski). W tym samym roku Pectus stał się finalistą 44 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej „Debiuty” Opole 2007.
Pierwszym wielkim przebojem zespołu, była piosenka, „To, co chciałbym Ci dać”, która powstaje we współpracy z producentem Tomkiem Bonarowskim. W 2008 r. piosenka była jedną z najczęściej granych i powtarzanych we wszystkich stacjach radiowych.
W sierpniu zespół został doceniony przez sopocką publiczność i otrzymał SŁOWIKA PUBLICZNOŚCI Sopot Festiwal 2008.
Debiutancki album grupy wydany został w 2009 r., wszystkie kompozycje i teksty stworzył Tomasz Szczepanik. Producentem płyty został Jasiek Kidawa współpracujący wcześniej z takimi artystami jak Małgorzata Ostrowska, Wilki, czy grupa Feel.
Płyta „PECTUS” powstawała stosunkowo długo, zespół szukał bowiem dźwięków i artystycznej tożsamości, mozolnie dopracowywano kompozycje i brzmienia.
Kolejny singiel „Jeden moment”, potwierdził ugruntowaną pozycję zespołu na polskim rynku fonograficznym. Piosenka przez wiele miesięcy gościła na listach przebojów, zajmując pierwsze miejsce wśród polskich hitów najczęściej prezentowanych w radio.
Na 46. Sopot Festival muzycy odebrali swoją pierwszą Złotą Płytę, za debiutancki album, sprzedany w 15 tysiącach egzemplarzy od dnia premiery.
W 2010 r. Pectus debiutował w USA, grając w Chicago, w Copernicus Center dla licznie przybyłej Polonii.
Po powrocie do kraju zespół wziął udział w licznych akcjach i koncertach charytatywnych, w związku z tragicznymi skutkami fali powodziowej, która nawiedziła Polskę w maju, m.in. „Artyści dla Sandomierza”.
PECTUS wsparł również Fundację Anny Dymnej, występując na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie w czerwcu 2010 r.
24 września 2010 r. miała miejsce premiera albumu. „Oceany”. Piosenka „Stos Praw” otwierająca płytę, przez wiele kolejnych miesięcy, królowała na listach przebojów, krajowych rozgłośni.
Od października 2011 r. skład zespołu zmienił się. Do Tomasza Szczepanika (kompozytor/autor tekstów/wokal/lider zespołu) dołączyli jego bracia: Marek Szczepanik (perkusja/śpiew), Mateusz Szczepanik (bas/śpiew), Maciej Szczepanik (gitara/śpiew).
W maju 2012 r. ukazał się pierwszy utwór zespołu, zagrany i zaśpiewany w braterskim składzie - „Dla Ciebie”. W tym samym roku bracia wykonują kolejny swój przebój - „Barcelonę”. Album „Siła braci”, stworzony w nowym składzie miał swoją premierę w lutym 2013 r. Ukazał się nakładem Somy Music Polska. Na płycie można usłyszeć niepowtarzalne brzmienie takich instrumentów, jak gitara dobro, na której zagrał Jędrzej Kubiak, flet irlandzki z wirtuozerią Piotra Nazaruka, klasyczną hiszpańską gitarę, obudzoną wyjątkowo palcami Marcina Majerczyka, czy wreszcie oryginalną, szkocką kobzę.
Na początku 2013 r. do rozgłośni trafił kolejny singiel pt.: „Szkoła Marzeń”, do którego powstał teledysk w reżyserii Jacka Majewskiego, według pomysłu zespołu. 13 listopada 2015 r. ukazał się jubileuszowy album pt. „Kobiety”. Płyta złożona jest z 10 duetów z wielkimi artystkami polskiej sceny muzycznej. Gościnnie zaśpiewały: Kayah, Maryla Rodowicz, Urszula Dudziak, Patrycja Markowska, Irena Santor, Monika Kuszyńska, Urszula, Anna Wyszkoni, Grażyna Łobaszewska, Basia Trzetrzelewska
Grupa w 2016 r. wydała album „Kolędy przy kominie”. Nagrania zrealizowano we wrześniu 2016 r. w Bogoniowicach, w starym domu, w którym dorastali członkowie zespołu.
Ludowymi dźwiękami płytę dopełnił zespół „Pogórzanie”, a nieco góralskich akcentów smyczkowych dołożył Szymon Chyc - Magdzin z Zespołu „Future Folk”.
Album „Pectus akustycznie” wydany został w 2018 r. Gościem specjalnym płyty był Włodek Pawlik[1].
1. |
https://www.pectus.com.pl/pl/index.html |