Nazwisko: |
Karolak, Wojciech |
Data urodzenia: |
28 maja 1939 |
Miejsce urodzenia: |
Warszawa |
Data śmierci: |
23 czerwca 2021 |
Saksofonista altowy i tenorowy, pianista, organista, kompozytor i aranżer. Ukończył Liceum Muzyczne w Krakowie w klasie fortepianu. Studiował na Wydziale Teorii Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie. Zadebiutował jako pianista jazzowy w 1956 r. z utworzonym do jednego koncertu własnym zespołem dixielandowym. Jako saksofonista zadebiutował w 1958 r. w zespole Jazz Believers. W latach 1959–1960 był saksofonistą zespołu The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego. Równocześnie współpracował jako pianista z zespołem Andrzeja Kurylewicza i Swingtetem Jerzego Matuszkiewicza oraz jako kompozytor i aranżer, z zespołem Studio M-2 i Big Bandem Polskiego Radia. W 1962 r. utworzył własne trio. W latach 1963–1966 był pianistą zespołu Polish Jazz Quartet Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego.
Od 1966 do 1973 r. koncertował w krajach Skandynawii z własnym zespołem, muzykami szwedzkimi i w grupach międzynarodowych. Współpracował także z Michałem Urbaniakiem, z którym występował w RFN, Austrii, Szwajcarii i USA. Z Janem „Ptaszyną” Wróblewskim współtworzył zespół Mainstream, w którym grał w latach 1973–1977. Współpracował także z Czesławem Bartkowskim, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Szukalskim, Studiem Jazzowym Polskiego Radia, Stowarzyszeniem Popierania Prawdziwej Twórczości „Chałturnik” i Jarosławem Śmietaną.
W latach 1979–1982 ograniczył działalność koncertową i poświęcił się kompozycji. W 1984 r. powrócił na estradę. W triu z Tomaszem Szukalskim – ten. sxf. i Czesławem Bartkowskim – dr. nagrał LP Time Killers, uznany w plebiscycie magazynu „Jazz Forum” za najlepszą polską płytę jazzową lat 80-tych. Dokonał licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia oraz płytowych w kraju i za granicą. Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 38 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego).
Zwyciężał w:
– ankiecie magazynu „Jazz International” w kategorii organista jazzowy Europy w latach 1973–1974,
– w ankietach Jazz Top magazynu „Jazz Forum” w kategorii aranżer w latach 1983–1986, a także organista w latach 1983–1988, w 1990 r. i w latach 1992–2007.
Jest laureatem pierwszych nagród w konkursach Programu III Polskiego Radia na piosenki w latach 1978–1979 oraz nagrody Programu III Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego w 2007 r. za całokształt twórczości artystycznej. W 2010 r. został uhonorowany nagrodą „Złoty Fryderyk” za całokształt osiągnięć artystycznych. W 2016 r. muzyk został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za ścieżkę dźwiękową do filmu Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy.
Jest kompozytorem:
– suity Od początku przez środek do końca; Uwertury makabrycznej – Zamczysko w Otranto;
– musicalu pt. Drakula (libr. Ryszard Marek Groński, Antoni Marianowicz);
– muzyki do filmów fabularnych Konopielka (reż. Witold Leszczyński), Filip z konopi (reż. Józef Gębski), serialu telewizyjnego Przyłbice i kaptury (reż. Marek Piestrak) oraz filmów krótkometrażowych i baletowych Maria Luisa i Układ;
– muzyki do spektakli teatralnych Dekameron, Ubu król;
– licznych tematów jazzowych, m.in. Good Times, Bad Times, Seven for Five, Movin’ South, Easy;
– piosenek do tekstów Marii Czubaszek (prywatnie żona Karolaka) Ballada o spełnionych dniach, Każdy as bierze raz, Krótki metraż, Miłość jest jak niedziela, Wyszłam za mąż zaraz wracam[1], [2].
1. |
|
2. |
https://culture.pl/pl/tworca/wojciech-karolak |