Nazwa: |
DRIM |
Data powstania: |
2000 |
Nazwę zespołu można tłumaczyć jako „Dym Rym I Muzyka”. Zespół DRIM powstał w 2000 r. w składzie: „Kafu”, „Szo” („Super Szo”), „Kfatru” i „Tybuch”. Jednak wcześniej, bo w 1998 r., powstał skład T.Z.K. (Temat Z Krakowa), w którym udzielali się członkowie przyszłego DRIM-u – „Kafu” i „Szo”, a także „Remo”. Następnie „Kafu” i „Szo” stworzyli duet Króklin Kró. Na początku 2000 r. powstał FCD Skład w osobach „Tybucha”, „Bola”, „Kolowela”, „Adamsa” i „Mrocznego”. I właśnie lider tego zespołu „Tybuch”, wspólnie z Kfatru i duetem Króklin Kró, utworzyli DRIM.
Pierwsze występy członków DRIM-u sięgają 1999 r. i freestyle’ów w klubie „Emergency” i późniejszym Koziorożcu (m.in. z Osatchonymi). Jako DRIM zadebiutowali w 2001 r. podczas koncertu z Supa Składem w klubie „Colosseum”. Następnie wielokrotnie występowali w krakowskich klubach (m.in. Ułan Bator). Wzięli udział w dwóch imprezach promujących składankę KRK Rap Atak (Rotunda, 2001 r. i Extreme Club, 2002 r.). Z ważniejszych imprez należy wymienić występ przed amerykańską gwiazdą Das-EFX (Extreme Club, 2002 r.), a następnie koncert z WWO („Extreme Club”, 2002 r.).
Pod koniec 2001 r. zespół nagrał utwór pt. Styl fahurajana, który został umieszczony na składance KRK Rap Atak. Na początku 2003 r. powstał debiutancki nielegal (m.in.: Miejscówka, Za co piję, D.Y.C.), nagrany wspólnie z „Titem” (SPK). Płytę poprzedziło nagranie na dyktafonie kilku kaset, prezentujących freestyle’owy materiał. Na twórczość zespołu wpływ mają wykonawcy amerykańscy, tacy jak: Slick Rick, De La Soul, Tribe Called Quest, Redman, a także MC Hammer i Sugarhill Gang. Z krajowych wykonawców DRIM pozostaje pod wpływem hip-hopu TeDe, Radoskóra, WWO i Z.I.P. Składu, a także krakowskich wykonawców, takich jak: „Sabot”, „Bastek”, „Uska”, „Broda” i DJ „Krime”. Za produkcje zespołu w całości odpowiada „Kafu”. Można w nich odnaleźć elementy funku, jazzu, a także techno i house’u[1].