Nazwa: |
FIRMA |
Data powstania: |
2001 |
Nazwa zespołu nawiązuje do nieformalnego zrzeszenia, które również nosiło taką nazwę. Zespół powstał w 2001 r. przy okazji nagrywania przez „Tadka” (eks-Dwooch Małoletnich Fachowcoof/ DMF) i DJ-a „Kaliego” utworu pt. Za dużo na składankę DJ-a 600 Volt. Do „Tadka” i „Kaliego” dołączyli raperzy pochodzący z Legnicy: „Pomidor” i „Popek”. Jako ostatni doszedł do składu „Boski”, po udanym wspólnym występie w klubie „Jubilatka” w listopadzie 2001 r.
FIRMA zagrała wiele koncertów na terenie całego kraju. Do najważniejszych imprez należały: After Party (po festiwalu opolskim), występ w katowickim Spodku i koncert na plaży w Świnoujściu. Z krakowskich koncertów można wymienić: support Group Home (Miasto Krakoff, 2001 r.), koncert z WWO (Klub 38, 2001 r.), Hip-Hop Jam (Atomic, 2001 r.), Grand Royal 4: Hip-Hop Party (Jubilatka, 2001 r.), koncert z FU (Jubilatka, 2001 r.), imprezę promującą składankę KRK Rap Atak (Rotunda, 2001 r.), support Das-EFX (Extreme Club, 2002 r.), koncert z MOR W.A. (2002 r.) i występ podczas Vestax Extravaganza: DJ’s Competition (Energy, 2000 i 2002 r.).
W połowie 2001 r. powstał nielegal pt. FIRMA – nielegal, którym grupa dała się poznać jako jeden z najbardziej hardcore’owych przedstawicieli polskiego hip-hopu. W 2. połowie 2002 r. ukazał się legal pt. Z dedykacją dla ulicy, zawierający w dużej mierze materiał z nielegalu. Podkłady na płycie są autorstwa DJ-a „Kaliego” i „Bastka” (INS). Można też usłyszeć skrecze w wykonaniu DJ-a „Krime’a” i DJ-a „DMC” oraz gościnne występy zaprzyjaźnionych MC, w tym: „Sabota” (S.P.A.D. Skład), „Świętego” (Tru Kru), „Bastka” i ekipy DSN („Papaj”, „Klint”, „Ordy”). W 2005 r. ukazał się drugi nielegal zespołu w nowym dancehallowym brzmieniu pt. Nielegalne rytmy.
Kompozycje grupy są bardzo dynamiczne, co bardzo dobrze komponuje się z ich uliczną, często „kryminalną” tematyką. W tekstach nie brakuje opisu życia ludzi żyjących na granicy prawa i przebywających w zakładach karnych. Cieszą się w tym środowisku dużym powodzeniem, wszak niewielu twórców poświęca mu tyle uwagi. Rezultatem wzajemnego zainteresowania był występ w zakładzie karnym w Tarnowie (2002 r.) i nakręcenie tam pierwszego w historii polskiego hip-hopu teledysku za murami więziennymi[1].
1. |
|
2. |
http://www.firmakrk.pl |