Nazwa: |
Gargantua |
Gollywog |
|
Data powstania: |
1995 |
Zespół Gargantua powstał w 1995 r. jako Gollywog w składzie: Bartek Zeman – voc., g., Justyn Hunia – voc., kbrd., Tomasz Żelechowski – bg. – zastąpiony po roku przez Leszka Mrozowskiego – bg. oraz Marcin Borowski – dr. Wystąpił na wielu przeglądach i festiwalach, otrzymując wyróżnienia za wysoki poziom muzyczny kompozycji. Wielokrotnie koncertował w Krakowie, m.in. w „Re”, „Pod Jaszczurami”, „Mieście Krakoff” czy „Klinice 35”. Gra muzykę oryginalną, hybrydalną i bezkompromisową, przez co trudną do jednoznacznego zdefiniowania. Można ją określić jako intelektualny rock z elementami fusion. Widoczne są inspiracje muzyką nurtu Rock in Opposition, awangardą lat 70-tych i King Crimson. Dużo tutaj dysonansów i improwizacji. To muzyka z pogranicza gatunków, która może zainteresować także miłośników takich polskich wykonawców, jak: Robotobibok, Transylwania i Wiosna, z drugiej – tych, którzy gromadzą się na koncertach Porcupine Tree i Volupaka. Zjawiskiem samym w sobie są również teksty. Dają świadectwo dużego wyczucia słowa i stosowanych środków i są świadectwem dużego obycia z poezją współczesną. To zabawa słowem przywołująca na myśl Mirona Białoszewskiego. Wszystko to znajdziemy na Gargantui z 2003 r. – niezwykle oryginalnej i wręcz eksperymentalnej debiutanckiej płycie zespołu. Album wymaga od odbiorcy wiele wysiłku intelektualnego i gotowości do bycia zaskakiwanym. Utwór Słowolność ukazał się na składance Polski Art-Rock, vol. 2 w 2001 r., wydanej przez Lynx Music[1].
W 2004 r. szeregi zespołu Gargantua opuścił Justyn Hunia, a wkrótce do grupy dołączyli pianista Paweł Kubica i skrzypaczka Tylda Ciołkosz. Już jako kwintet grupa nagrała album pt. Kotegarda, który ukazał się 7 grudnia 2007 r. W drugim wydawnictwie zespołu dostrzeżono powinowactwa z muzyką współczesną (Igor Strawiński, Steve Reich), rockową awangardą (Robert Fripp, Fred Frith, Univers Zero, Krautrock) i jazzową improwizacją. Na płaszczyźnie wokalnej zespół odszedł wówczas od tradycyjnych tekstów na rzecz arbitralnych kombinacji dźwięków nawiązujących do koncepcji zaumu, języka pozarozumowego.
Niezwykle godny uwagi jest fakt, że Gargantua to pierwszy polski zespół, który wystąpił na Rock in Opposition Festival w Carmaux we Francji 17 września 2011 r[2].