Gargantua

Zgłoszenie do artykułu: Gargantua

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Gargantua

Gollywog

Data powstania:

1995

Informacje

Zespół Gargantua powstał w 1995 r. jako Gollywog w składzie: Bartek Zeman – voc., g., Justyn Hunia – voc., kbrd., Tomasz Żelechowski – bg. – zastąpiony po roku przez Leszka Mrozowskiego – bg. oraz Marcin Borowski – dr. Wystąpił na wielu przeglądach i festiwalach, otrzymując wyróżnienia za wysoki poziom muzyczny kompozycji. Wielokrotnie koncertował w Krakowie, m.in. w „Re”, „Pod Jaszczurami”, „Mieście Krakoff” czy „Klinice 35”. Gra muzykę oryginalną, hybrydalną i bezkompromisową, przez co trudną do jednoznacznego zdefiniowania. Można ją określić jako intelektualny rock z elementami fusion. Widoczne są inspiracje muzyką nurtu Rock in Opposition, awangardą lat 70-tych i King Crimson. Dużo tutaj dysonansów i improwizacji. To muzyka z pogranicza gatunków, która może zainteresować także miłośników takich polskich wykonawców, jak: Robotobibok, Transylwania i Wiosna, z drugiej – tych, którzy gromadzą się na koncertach Porcupine Tree i Volupaka. Zjawiskiem samym w sobie są również teksty. Dają świadectwo dużego wyczucia słowa i stosowanych środków i są świadectwem dużego obycia z poezją współczesną. To zabawa słowem przywołująca na myśl Mirona Białoszewskiego. Wszystko to znajdziemy na Gargantua_Gargantua z 2003 r. – niezwykle oryginalnej i wręcz eksperymentalnej debiutanckiej płycie zespołu. Album wymaga od odbiorcy wiele wysiłku intelektualnego i gotowości do bycia zaskakiwanym. Utwór Słowolność ukazał się na składance Polski Art-Rock, vol. 2 w 2001 r., wydanej przez Lynx Music[1].

W roku 2004 szeregi zespołu Gargantua opuścił Justyn Hunia, a wkrótce do grupy dołączyli pianista Paweł Kubica i skrzypaczka Tylda Ciołkosz. Już jako kwintet grupa nagrała album pt. Gargantua_Kotegarda, który ukazał się 7 grudnia 2007 r. W drugim wydawnictwie zespołu dostrzeżono powinowactwa z muzyką współczesną (Igor Strawiński, Steve Reich), rockową awangardą (Robert Fripp, Fred Frith, Univers Zero, krautrock) i jazzową improwizacją. Na płaszczyźnie wokalnej zespół odszedł wówczas od tradycyjnych tekstów na rzecz arbitralnych kombinacji dźwięków nawiązujących do koncepcji zaumu, języka pozarozumowego.

Niezwykle godny uwagi jest fakt, że Gargantua to pierwszy polski zespół, który wystąpił na Rock in Opposition Festival w Carmaux we Francji 17 września 2011 r[3].

Bibliografia

1. 

Rabiański, Radosław.

2. 

http://www.gargantua.pl/.
Oficjalna strona internetowa zespołu Gargantua [odczyt: 14.04.2010].

3. 

Zeman, Bartek.