Nazwa: |
Orkiestra Ósmego Dnia |
Data powstania: |
1977 |
Data rozwiązania: |
1989 |
Zespół instrumentalny. Powstał w 1977 r. w Poznaniu. Początkowo duet Grzegorz Banaszak – g., Jan A. P. Kaczmarek – lider, fidola Fischera, flety proste oraz niewkacz (polski instrument strunowy zbudowany w 1983 r. przez Jakuba Niewczyka). Do 1979 r. współpracował z Teatrem Ósmego Dnia, przygotowując muzykę do spektakli i widowisk m.in. Przecena dla wszystkich, Wilgoć, dla Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika Wilgoć, Brzeg, Pętanie, Kir, Teatru Studio Jerzego Kaliny Pielgrzymi i tułacze, a także dla innych krajowych teatrów dramatycznych: Przypisy do Biesów wg Dostojewskiego (Teatr Studyjny w Łodzi), Nie-Boska Komedia (Teatr Polski w Poznaniu). Nagrał również muzykę do filmu Gra w ślepca (reż. Dominik Rettinger-Wieczorkowski). Później realizował własne programy artystyczne.
W 1978 r. wystąpił na Studenckim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, gdzie zdobył wyróżnienie. Koncertował na festiwalu New Music America ’82 w Nowym Jorku, Chicago, Bostonie, Detroit i Indianapolis. Wziął udział w koncertach radiowych i TV sieci CBS, PBS, NPR. Nagrał także w USA LP Orchestra of the Eight Day: Music for the End. Był finalistą Europejskiego Konkursu Jazzowego w Leverkusen (Niemcy) w 1983 r.
Od 1984 r. trio z Maciejem Talagą – g., czasami kwartet z Krzysztofem Ścierańskim – bg. Wystąpił na International Fiddle Festival ’84 w Londynie, gdzie dokonał także nagrań dla radia BBC. Prezentował własne programy muzyczne i teatralne (z wykorzystaniem projektorów filmowych, kamer wideo, monitorów i komputerów) na festiwalach muzycznych i teatralnych w RFN, Włoszech, Danii, Finlandii i Francji. Jest bohaterem hasła w w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 81 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). W 1987 r. z okazji jubileuszu dziesięciolecia przygotował specjalny program w FP Krucjata dziecięca. Po wyjeździe Jana Kaczmarka do USA zakończył działalność[1].