Nazwa: |
Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” |
Mazowsze |
Jeden z największych na świecie zespołów artystycznych, prezentujących narodowe tańce, piosenki i przyśpiewki. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar zespołu szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. Zespół rozpoczął działalność 8 listopada 1948 r. na podstawie dekretu Ministerstwa Kultury i Sztuki. Pierwszym kierownikiem zespołu był Tadeusz Sygietyński. Początkowym założeniem była realizacja repertuaru ludowego opartego na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Idea zespołu powstała już podczas II wojny światowej, kiedy Tadeusz Sygietyński (kompozytor i miłośnik folkloru) oraz Mira Zimińska-Sygietyńska (aktorka) przyrzekli sobie, że jeśli przeżyją wojnę, założą zespół. Zimińska porzuciła karierę aktorki i zajęła się sprawami organizacyjnymi, natomiast Sygietyński komponował w oparciu o oryginalne ludowe pieśni. Siedzibą zespołu została podwarszawska posiadłość z początku XX wieku, nazwaną na cześć żony pierwszego właściciela Karolinem. Pod koniec 1948 r. do pałacu w Karolinie zaczęły zjeżdżać pierwsze grupy młodzieży z okolicznych wiosek i miasteczek. Rozpoczęła się nauka, próby, ćwiczenia i po dwóch latach, 6 listopada 1950 r., odbyła się premiera w Teatrze Polskim w Warszawie. Już w 1951 r. „Mazowsze” wystąpiło w ZSRR, trzy lata później w Paryżu, a sześć lat później przepłynęło Atlantyk. W 1995 r. zmarł Tadeusz Sygietyński i przyszłość zespołu była niepewna. Z pomocą przyszła Mira Zimińska-Sygietyńska, która aż do 1997 r. poświęciła się współpracy z „Mazowszem”.
Dziś zespół zachwyca młodością, wigorem, profesjonalizmem i kolorem. W jego repertuarze znajdują się opracowania folkloru z 42 regionów Polski.
Z uwagi na ogromne bogactwo repertuarowe i działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego „Mazowsze” uznawane jest za zespół narodowy, który przez Jerzego Waldorffa, wybitnego krytyka muzycznego, został nazwany perłą w koronie Rzeczypospolitej. „Mazowsze” pełni zaszczytną funkcję Ambasadora Polskiej Kultury. Zespół zdobył kilkadziesiąt nagród oraz wiele pochlebnych recenzji[1].
1. |
http://mazowsze.waw.pl/ |