Nazwisko: |
Pawlik, Włodzimierz |
Data urodzenia: |
4 października 1958 |
Miejsce urodzenia: |
Kielce |
Pianista, kompozytor i aranżer. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Kielcach w klasie fortepianu. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie fortepianu Barbary Hesse-Bukowskiej. Studiował w klasie fortepianu, kompozycji i aranżacji Dietera Clawischniga na Wydziale Jazzowym Hochschule für Musik w Hamburgu (Niemcy). Debiutował jako muzyk jazzowy ze szkolnym big-bandem Sunday Band na Studencki Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą” w 1976 r. we Wrocławiu, gdzie wraz z zespołem otrzymał nagrodę krytyki.
W 1983 r. utworzył zespół In Tradition (Andrzej Antolak – ten. sxf., Włodzimierz Pawlik – pf., lider, Piotr Rodowicz – cb., Marek Stach – dr.), z którym w 1984 r. zdobył Grand Prix, I nagrodę w kategorii zespołów nowoczesnych oraz I nagrodę indywidualną na festiwalu jazzowym w Dunkierce (Francja).
Jest finalistą Monk’s Jazz Piano Competition w Waszyngtonie (USA) w 1988 r., laureatem II nagrody w konkursie kompozytorskim w kategorii utworu jazzowego w Monaco w 1989 r., zwycięzcą ankiet i plebiscytów w kraju (m.in. Jazz Club „Akwarium”) i za granicą (pismo „Jazz Magazine”). Brał udział we wszystkich ważniejszych festiwalach jazzowych w kraju (m.in. na Międzynarodowym Festiwalu „Jazz Jamboree” w 1990 r., Warsaw Summer Jazz Days w latach 1995–1996, Poznań Jazz Fair ’96) oraz w koncertach zagranicznych w Europie, Azji i USA. Współpracował na estradzie i w nagraniach m.in. z grupą Novi Singers, Kazimierzem Jonkiszem, Tomaszem Stańką, Leszkiem Żądło a także ze Scottem Hamiltonem, Randym Murayem, Billym Hartem, Randym Breckerem, Salem Nistico.
Od 1994 r. jest pianistą amerykańskiego zespołu Western Jazz Quartet. Jest kompozytorem Koncertu fortepianowego, muzyki do filmu Wrony (reż. Dorota Kędzierzawska), Nieznana opowieść wigilijna (reż. Piotr Mularuk), ilustracji muzycznych do widowisk TV i teatralnych oraz licznych tematów jazzowych[1].