Żądło, Leszek

Zgłoszenie do artykułu: Żądło, Leszek

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Żądło, Leszek

Data urodzenia:

4 kwietnia 1945

Miejsce urodzenia:

Kraków

Informacje

Saksofonista jazzowy, flecista, kompozytor i aranżer, także pedagog. Uczył się w krakowskiej Średniej Szkole Muzycznej w klasie saksofonu Lesława Lica. Zadebiutował w 1962 r. z własnym Modern Jazz Quintet. W 1966 r. wyjechał do Austrii na zaproszenie zespołu Storyville Jazz Band. Rok później uczestniczył w Interational Jazz Festival ’67 w Wiedniu, gdzie zdobył nagrodę indywidualną. Po uzyskaniu stypendium podjął studia w Instytucie Jazzowym w Grazu (Austria). W czasie studiów współpracował z zespołem szwedzkiego puzonisty Eje Thelina.

W latach 1971–1975 grał w ORF (wiedeńskim big bandzie radiowym) kierowanym przez Erika Kleinschustera, a także w jego sekstecie. W 1972 r. założył zespół Leszek Żądło Ensemble o zmiennym składzie oraz własny kwartet i kwintet. Kilkakrotnie koncertował w kraju, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree ’73, na Zaduszkach Jazzowych w Krakowie i Studenckim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu. Uczestniczył także w 2000 r. w nagraniu CD Leszek Kułakowski: Eurofonia. Jest kompozytorem własnego repertuaru, muzyki filmowej i teatralnej. Wykładowca jazzu w konserwatoriach w Niemczech i Austrii oraz kursów i warsztatów jazzowych w Erlangen (Austria) i w Chodzieży[1].

Bibliografia