Nazwisko: |
Zgraja, Krzysztof |
Data urodzenia: |
20 lutego 1950 |
Miejsce urodzenia: |
Gliwice |
Flecista, kompozytor i aranżer, także pianista i gitarzysta. Ukończył Podstawową Szkołę Muzyczną w Gliwicach w klasie skrzypiec i Liceum Muzycznego w Bytomiu. Absolwent Wydziału Instrumentalnego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach w klasie fletu Jerzego Mrozika oraz Wydziału Teorii i Kompozycji tej uczelni. W czasie studiów zadebiutował w jazz-rockowym zespole Alter Ego. W 1971 r. utworzył duet z Czesławem Gładkowskim – cb. Wystąpił z nim na Studenckim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą” ’72 we Wrocławiu, gdzie zdobył I nagrodę indywidualną.
Do 1978 r. koncertował w duecie w kraju i za granicą, m.in. w RFN, ZSRR, NRD, Hiszpanii, Francji, Jugosławii i Luksemburgu. Dokonał licznych nagrań dla archiwum Polskiego Radia w Opolu, Katowicach i Warszawie. Nagrał także LP Duo Gładkowski-Zgraja: Alter Ego. W latach 1977–1986 tworzył z Jackiem Bednarkiem – cb., Duo Bednarek-Zgraja.
Od 1979 r. prowadził kwartet w składzie: Jacek Bednarek – cb., Jan Daszek – pf., Henryk Stanoszek – dr., Krzysztof Zgraja – fl., lider, grał także w zespole Amalgamat. Brał udział w kraju i za granicą w różnych interdyscyplinarnych przedsięwzięciach artystycznych z wykorzystaniem elektronicznego instrumentarium, magnetofonów, magnetowidów, kamer TV itp., m.in. w spektaklach Audio-Video-Art, The Sculpture Theater i Grafika muzyczna-muzyka graficzna.
Od 1986 r. występuje solo oraz z braćmi Zygmuntem i Ulrykiem. Współpracuje także z muzykami, zespołami i orkiestrami zagranicznymi z Czech, Niemiec i Austrii. Jest kompozytorem:
– utworów muzyki symfonicznej i kameralnej, m.in. Koncertu na flet i orkiestrę symfoniczną, Music for Ives, Prawd obiektywnych na taśmę i flet, suity Kurpie;
– licznych tematów jazzowych; utworów instrumentalnych inspirowanych folklorem polskim, afrokubańskim i muzyką flamenco;
– muzyki teatralnej i filmowej.
Jest także autorem:
– scenariusza cyklu programów telewizyjnych Kultura muzyczna;
– słuchowisk radiowych; podręczników muzycznych Flecista uniwersalny i podstawy improwizacji melodycznej oraz Flamenco,
– w latach 1984–1987 zwyciężał w ankiecie Jazz Top magazynu „Jazz Forum” w kategorii flecista[1].