Abramow-Newerly, Jarosław

Zgłoszenie do artykułu: Abramow-Newerly, Jarosław

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Abramow-Newerly, Jarosław

Data urodzenia:

17 maja 1933

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Informacje

Pisarz, dziennikarz, kompozytor i autor tekstów. Absolwent Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jako poeta zadebiutował w 1956 r. w „Almanachu Młodych”, jako kompozytor i autor tekstów w 1954 r. w warszawskim Studenckim Teatrze Satyryków, którego był współzałożycielem. Pisał dla tej sceny piosenki, skecze, dialogi i blekauty. Publiczne wystawienie jego musicalu Esmeralda, czyli Baśń Romantyczno-Kryminalna w trzech aktach wstrzymane zostało w 1958 r. przez cenzurę. W latach 1960–1966 był kierownikiem Redakcji Teatru Młodych Polskiego Radia, dla którego tworzył słuchowiska. Jako dramaturg zadebiutował w 1966 r. w warszawskim Teatrze Ateneum sztuką pt. Derby w pałacu, wystawianą później na wielu scenach w kraju. Jest autorem sztuk teatralnych:

Remanent,

Anioł na dworcu,

Ucieczka z Wielkich Bulwarów,

Wyciąg do nieba,

Klik-klak (okrojony przez cenzurę w 1972 r.),

Darz bór,

Skok przez siebie,

Maestro,

Duże jasne (współautorem jest Andrzej Jarecki).

Jarosław Abramow-Newerly to także kompozytor i librecista musicali Dno nieba oraz Kto mi śpiewał serenadę. Jego utwory doczekały się także wydań książkowych. W czasie pobytu w Kanadzie napisał następujące powieści: Alianci, Pan Zdzich w KanadzieLwy z mojego podwórka, a w kraju Lwy wyzwolone. Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 1 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). Jego piosenki przypomniano w programach TV pt. Piosenki Jarosława AbramowaDopóki śpiewam ja. W 2003 r. w dniach 11–18 maja Programie II Polskiego Radia zorganizował na swojej antenie festiwal jego twórczości[1].

Bibliografia