Abt, Franz

Zgłoszenie do artykułu: Abt, Franz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Abt, Franz

Data urodzenia:

22 grudnia 1819

Miejsce urodzenia:

Eilenburg

Data śmierci:

31 marca 1885

Miejsce śmierci:

Wiesbaden

Informacje

Niemiecki kompozytor, kapelmistrz, wolnomularz. Pierwsze lekcje muzyki zaczął pobierać u swojego ojca, który był duchownym. Franz miał pójść w ślady ojca, dlatego studiował dwa kierunki na uniwersytecie w Lipsku – teologię i muzykę. Jednak po śmierci ojca zrezygnował całkowicie z teologii i poświęcił się w całości muzyce. Był kapelmistrzem w Bernburgu i Zurychu. W 1852 r. przeniósł się do Brunszwiku, gdzie aż do śmierci pełnił funkcję kapelmistrza. Był także kierownikiem koncertów abonamentowych Powszechnego Towarzystwa Muzycznego (Allgemeine Musikgesellschaft).

Jego twórczość muzyczna znana jest przede wszystkim z piosenek pisanych na jeden, lub dwa głosy. Jego piosenki były często śpiewane, przez co jego repertuar utrwalił się w historii muzyki. Pisał także, we wczesnej fazie twórczości, utwory na fortepian, które jednak nie zostały tak spopularyzowane, jak utwory pisane na wokal męski. Łącznie napisał ponad 3000 utworów[2].

Wybrana twórczość:

Abenfrieden;

Freut euch, ihr Christem;

Herz, mein Herz, welch sanfte Luft;

Frühmorgens, wenn die Hähne krähn;

Agatha;

Die Nacht;

Weiche nicht, o süßer Traum;

Gute Nacht;

Zum Abend

In den Augen liegt das Herz[3], [4].

Bibliografia