Ajzensztadt, Dawid

Zgłoszenie do artykułu: Ajzensztadt, Dawid

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Ajzensztadt, Dawid

Właściwie:

Eisenstadt, Dawid

Data urodzenia:

1890

Miejsce urodzenia:

Nasielsk

Data śmierci:

lipiec 1942

Miejsce śmierci:

obóz zagłady w Treblince

Informacje

Dyrygent chóru i orkiestry, kompozytor. Naukę śpiewu rozpoczął u kantora Eliezera Boruchowicza w Nowym Dworze Mazowieckim. Przed I wojną światową wyjechał za granicę i śpiewał w chórach w Berlinie, Homlu, Rydze i Rostowie. W 1921 r. powrócił do Warszawy i objął kierownictwo chóru Wielkiej Synagogi na Tłomackiem (chór składał się ze stu głosów męskich – 80 chłopców w wieku 9–13 lat śpiewało partie sopranowe i altowe, całość wzmacniało 20 dorosłych tenorów, barytonów i basów). Prowadzony przez niego chór stał się najlepszym w Polsce. Występował w repertuarze religijnym i świeckim na wielu koncertach publicznych, w tym także w Polskim Radiu (np. w 1935 r. w podwojonym składzie śpiewał w Operze w Teatrze Wielkim w Warszawie w przedstawieniach Dybuka – opery Lodovico Rocci).

W latach międzywojennych Ajzensztadt komponował głównie muzykę religijną, aranżował wiele pieśni i utworów, pracował jako dyrygent i pedagog. Był autorem publikacji z zakresu muzyki, opracował m.in. żydowską encyklopedię muzyczną. Podczas okupacji hitlerowskiej prowadził chór w getcie warszawskim. Zginął wraz z rodziną (m.in. ze swą córką, utalentowaną śpiewaczką Marią) podczas deportacji do obozu zagłady w Treblince[1].

Bibliografia