Belski, Stanisław

Zgłoszenie do artykułu: Belski, Stanisław

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Belski, Stanisław

Właściwie:

Blaufuks, Stanisław

Data urodzenia:

23 sierpnia 1900

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

3 maja 1960

Miejsce śmierci:

Londyn

Informacje

Aktor, autor tekstów. Debiutował w 1924 r. Od 4 sierpnia 1925 r. był zaangażowany do zespołu Qui pro Quo. Po dwóch latach przeniósł się do Teatru Wodewil, później grał w Teatrze Karuzela. Pod koniec lat dwudziestych występował w krakowskim Teatrze Gong. Powrócił do Warszawy i od maja 1930 r. był aktorem Teatru Ananas. W późniejszym czasie angażowano go jeszcze do teatrów: Rakieta, Nowy Ananas, Wesoły Ul. Do września 1939 r. występował w Wielkiej Rewii.

Pisywał teksty piosenek, był związany z Polskim Radiem, grał w filmach, m.in. w Romeo i Julci (1932 r.) i w Dwunastu krzesłach (1933 r.). Na początku II wojny światowej znalazł się we Lwowie. Występował tam w Lwowskim Teatrze Miniatur. W Rosji wstąpił do armii generała Władysława Andersa. Później grał (wspólnie z żoną Klarą) w Teatrze Dramatycznym przy 2 Korpusie. W latach 1941–1946 napisał wiele tekstów dla programów tego teatru. Po zakończeniu wojny pozostał w Wielkiej Brytanii i pracował w Teatrze Aktora w Londynie[1].

Bibliografia