Bielicz, Nina

Zgłoszenie do artykułu: Bielicz, Nina

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Bielicz, Nina

Bielicz, Nadieżda

Data urodzenia:

1905
Jest to data niepewna.

Data śmierci:

1938

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Pieśniarka, autorka tekstów, gitarzystka. Z pochodzenia Rosjanka. Była artystką warszawskich teatrzyków, nadscenek, kawiarni itp. Śpiewała po polsku i po rosyjsku z własnym akompaniamentem gitary. Dysponowała niewielkim, lecz miłym głosem. W repertuarze miała typowy, rosyjski repertuar. W „Syrenie Record” nagrywała od 1927 r. płyty z piosenkami kabaretowymi, romansami rosyjskimi i cygańskimi po rosyjsku oraz po polsku. Niedługo przed wybuchem II wojny światowej spopularyzowała piosenkę Chryzantemy złociste. Jej mężem był Jan Tołtyżewski. Zginęła tragicznie w bliżej niewyjaśnionych okolicznościach[1].

Bibliografia